Typ urządzenia | Moduł eksperymentalny - wymaga jednostki podstawowej |
Poziom kształcenia | Szkoła podstawowa |
Karta katalogowa produktu (ENG) | Link »»» |
Katalog produktów producenta |
Moduł do badania ugięcia belek (ES4) wyposażono w różnego rodzaju modele belek i bloczki mocujące. Za pomocą bloczków można zacisnąć koniec belki lub zastosować podparcie punktowe. Dzięki temu można uzyskać różne warunki podparcia belki: belka sztywno utwierdzona z jednej strony, belka swobodnie podparta, belka obustronnie sztywno utwierdzona, belka utwierdzona z jednej strony i podparta z drugiej.
Uczniowie czy studenci mocują belkę na ramie w wybrany sposób, a następnie obciążają ją powodując ugięcie. Precyzyjny, zegarowy miernik ugięcia mierzy odkształcenie belki w punkcie przyłożenia obciążenia.
Z wykorzystaniem różnego rodzaju belek dostarczonych w zestawie, można przeprowadzić eksperymenty pokazujące zależność ugięcia belki od wartości „I” (geometrycznego momentu bezwładności) oraz porównanie belek wykonanych z różnych materiałów – wprowadzenie do modułu Younga.
Stosując belkę wspornikową (utwierdzoną jednostronnie) przeprowadza się eksperymenty pokazujące zależność ugięcia od długości belki.
Jest to zestaw stanowiący część serii Mechanika Klasyczna, modułów montowanych na uniwersalnej, dedykowanej dla tej serii ramie ES1. Do każdej ramy ES1 dołączany jest materiał dydaktyczny w formie dokumentu elektronicznego (na płycie CD, pendrivie lub przesłany w postaci linku do pobrania). Materiał ten zawiera opracowane karty pracy, które można wydrukować dla uczniów, instrukcje przeprowadzania eksperymentów oraz wskazówki pomocne dla nauczyciela (np. odpowiedzi na ważne pytania) przygotowane dla każdego zestawu z serii ES.
Moduł do badania ugięcia belek (ES4) można zakupić pojedynczo, wraz z dedykowaną ramą ES1 lub jako element składowy zestawów:
Wymiary i waga (w opakowaniu do przechowywania): 450 mm x 320 mm x 85 mm, 3,6 kg
Gwarancja: 5 lat
Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny.
Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:
Kompletny zestaw Mechanika Klasyczna z wózkiem – ESF
W skład zestawu wchodzi:
Zestaw „badanie materiałów” – ESB2
W skład zestawu wchodzi:
Jednostka podstawowa dla modułów laboratorium: Mechanika Klasyczna – ES1
Lekka i wytrzymała rama do montażu modułów eksperymentalnych z zakresu mechaniki klasycznej firmy TecQuipment.
W pracowni Instytutu Politechnicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie znajduje się 6 ram ES1 oraz 9 wymiennych modułów badawczych:
Ponadto tą samą pracownię wyposażono w różne zestawy z zakresu konstrukcji - seria STR. Zakupiono 6 ram STR1 wraz z akcesoriami umożliwiającymi podłączenie do komputera oraz 9 wymiennymi modułami badawczymi:
Od czasu dostarczania tych systemów do pracowni w Tarnowie seria STR została zaktualizowana do serii STS. Montaż modułów na ramie STS1 jest teraz jeszcze bardziej intuicyjny, a do tego, w standardzie jest wyposażenie w ujednolicony system akwizycji danych VDAS, więc nie występują dodatkowe akcesoria takiej jak STR1a i STR2000.