Typ urządzenia | Moduł eksperymentalny - wymaga jednostki podstawowej |
Poziom kształcenia |
|
Wymagane wyposażenie dodatkowe | Rama podstawowa STS1 (strona produktu, karta katalogowa angielska) |
Opcjonalne wyposażenie dodatkowe |
--- |
Karta katalogowa produktu (ENG) | Link »»» |
Katalog produktów producenta |
Moduł do badania ugięcia belek (STS4) jest jednym z całej serii modułów eksperymentalnych z zakresu wytrzymałości materiałów i konstrukcji (STS). Elementem łączącym wszystkie moduły jest rama (STS1). Umożliwia ona zamontowanie jednego z modułów, ale także prostą w przeprowadzeniu ich wymianę. Dzięki temu do kilku modułów można zakupić tylko jedną ramę i ograniczyć koszty lub zakupić oddzielną ramę dla każdego z modułów i mieć w pełni niezależne stanowiska dydaktyczne.
Moduł po zamocowaniu na ramie, umożliwia wprowadzenie studentów w zagadnienia sprężystości belek i belek wspornikowych. Użytkownik wybiera jedną z dostarczonych w zestawie belek i umieszcza ją na podporach. Zależnie od założeń eksperymentu belka może być wsparta tylko na jednym końcu (belka wspornikowa), lub na dwóch podporach (belka swobodnie podparta, sztywno utwierdzone lub wspornikowa z dodatkową podporą). Każda z podpór wyposażona jest we wskaźniki korespondujące ze skalą liniową umieszczoną na ramie ułatwiając precyzyjne pozycjonowanie.
Użytkownik obciąża odważnikami dowolnie rozmieszczone wzdłuż belki wieszaki, a następnie, również w dowolnym punkcie mierzy jej ugięcie. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie równań z dołączonego podręcznika do teoretycznego oszacowania ugięcia belki spowodowanego przyłożonym obciążeniem. Otrzymane wartości następnie porównują z wynikami przeprowadzonych pomiarów. W ten sposób weryfikuje się praktyczną zasadność stosowania wzorów teoretycznych oraz dokładność wyników pomiarów.
W zestawie dostarczone są belki wykonane z różnych metali oraz o różnych wymiarach przekroju poprzecznego, a samo stanowisko umożliwia regulację efektywnej długości obciążanej belki. Dzięki temu studenci mają możliwość zbadania wpływu na ugięcie belki: sprężystości materiału jej wykonania (moduł Younga), geometrycznego momentu bezwładności (wartość "I") oraz długości.
Wskaźnik ugięcia posiada wbudowany wyświetlacz, ale istnieje również możliwość podłączenia go do modułu ramy STS1. Po podłączeniu go do komputera dane pomiarowe automatycznie przesyłane są do oprogramowania VDAS®.
Badanie ugięć belek i belek wspornikowych jest niezwykle ważnym obszarem wiedzy.
W naszej ofercie można znaleźć urządzenia stanowiące naturalną kontynuację tego zagadnienia.
Zobacz również:
Gwarancja: 5 lat
W zestawie dołączona instrukcja obsługi z opracowaniem przykładowych eksperymentów.
Rama STS1, czyli podstawa dla każdego z modułów serii STS, dostarczana jest w zestawie z hubem USB, umożliwiającym podłączenie modułu eksperymentalnego do komputera PC. Obsługa połączenia odbywa się z wykorzystaniem oprogramowania VDAS® wyposażonego w dedykowane interfejsy dla poszczególnych modułów i stanowisk dydaktycznych.
Interfejs modułu do badania ugięcia belek i belek wspornikowych (STS4):
Dodatkowo oprogramowanie VDAS® umożliwia wykonanie wielu operacji z wykorzystaniem danych:
Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:
Rama do montażu modułów serii STS - STS1
Wytrzymała, a jednocześnie lekka, bo wykonana z aluminium, nastawiana na blat rama do montażu modułów eksperymentalnych z kategorii wytrzymałość materiałów i konstrukcje.
Wymiary i masa:
Minimalna powierzchnia blatu:
Dodatkowo w zestawie:
Wyposażanie wydziałowej pracowni Politechniki Świętokrzyskiej w sprzęt z zakresu wytrzymałości materiałów i konstrukcji odbywa się w ramach już wieloletniej współpracy naszej firmy z tą uczelnią. Pośród urządzeń, które już dostarczyliśmy można znaleźć Trzy ramy do montażu modułów badawczych z zakresu konstrukcji (STR1) z cyfrowymi wyświetlaczami sił (STR1a) i modułami umożliwiającymi podłączenie systemów do komputera (STR2000). Od czasu dostarczania tych systemów do pracowni Politechniki Świętokrzyskiej seria STR została zaktualizowana do serii STS. Montaż modułów na ramie STS1 jest teraz jeszcze bardziej intuicyjny, a do tego, w standardzie jest wyposażenie w ujednolicony system akwizycji danych VDAS, więc nie występują dodatkowe akcesoria takiej jak STR1a i STR2000.
Na każdej z ram zamocowany jest inny moduł badawczy:
Ponadto w pracowni znajdują się:
W systemy z zakresu konstrukcji (dawną serię STR, zastąpioną przez STS) sukcesywnie wyposażana jest pracownia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej. Uczelnia ta zakupiła kilka ram podstawowych (STR1 - obecnie STS1) z akcesoriami umożliwiającymi podłączenie stanowisk badawczych do komputera oraz 7 wymiennych modułów:
W pracowni Instytutu Politechnicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie znajduje się 6 ram STR1 wraz z akcesoriami umożliwiającymi podłączenie do komputera oraz 9 wymiennymi modułami badawczymi:
Od czasu dostarczania tych systemów do pracowni w Tarnowie seria STR została zaktualizowana do serii STS. Montaż modułów na ramie STS1 jest teraz jeszcze bardziej intuicyjny, a do tego, w standardzie jest wyposażenie w ujednolicony system akwizycji danych VDAS, więc nie występują dodatkowe akcesoria takiej jak STR1a i STR2000.
Ponadto tą samą pracownię wyposażono w różne zestawy z zakresu mechaniki klasycznej - seria ES. Zakupiono 6 ram ES1 oraz 9 wymiennych modułów badawczych: