Typ urządzenia | Urządzenie dydaktyczne |
Karta katalogowa produktu (ENG) | Link »»» |
Katalog produktów producenta |
Stanowisko przeznaczone do laboratoryjnego zbadania zachowania się samolotu typu stałopłat w różnych warunkach. Składa się ono z otwartego tunelu aerodynamicznego i sekcji roboczej, w której zamocowany jest model samolotu. Sposób mocowania samolotu umożliwia mu swobodny ruch w osi pionowej oraz obrót wokół osi (zmianę kąta pochylenia). Sekcja robocza jest podświetlona, a frontową ścianę wykonano z przezroczystego materiału. Pilot steruje samolotem za pomocą wolantu i gałki regulującej otwarcie przepustnicy.
Gałka otwarcia przepustnicy tak naprawdę reguluje prędkość przepływu powietrza w tunelu co symuluje zmianę ciągu generowanego przez śmigło. Wolant natomiast porusza się tylko w jednej osi i połączony jest z tylnym skrzydłem samolotu i reguluje jego ustawienie. Możliwym jest zablokowanie wolantu, a co za tym idzie i tylnego skrzydła samolotu w jednej pozycji.
Stanowisko wyposażone jest w wyświetlacz, który informuje o tym, jaka jest prędkość wiatru w sekcji roboczej, kąt pochylenia samolotu, jego wysokość oraz jaka siła nośna na niego oddziałuje. Na skrzydle samolotu zamocowane są małe frędzelki, które w sposób obrazowy pokazują zachodzące zjawiska aerodynamiczne. W celu poprawienia wizualnej strony przeprowadzanych eksperymentów można użyć wytwornicę dymu (AFA10).
Do stanowiska można dokupić również dwukanałowy rejestrator danych pomiarowych (AF41A).
Wymiary i waga: 2300 mm x 1000 mm x 1600 mm, 262 kg
Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].
Gwarancja: 5 lat
Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:
[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dwukanałowy rejestrator danych pomiarowych do stanowiska AF41 – AF41A
Dwukanałowy rejestrator pomiarowy przeznaczony do współpracy ze stanowiskiem do demonstracji lotu samolotu AF41. Wyposażony jest w wydajne markery, które zapewniają długie użytkowanie rejestratora w warunkach laboratoryjnych.
Szerokość wykresu: 200 mm
Konfiguracja: wersja 1 lub 2-kanałowa
Zakres: 1mV – 50 V
Szybkość rysowania wykresu: 16 zmiennych, od 0,1 do 20 mm/sec lub mm/min
Dodatkowe informacje: Oddzielny elektryczny podnośnik markera na każdy kanał
Wytwornica dymu do stanowisk z laboratorium Aerodynamika – AFA10
Wytwornica dymu przeznaczona jest do współpracy z poddźwiękowymi tunelami aerodynamicznymi (np. AF1300/AF1450) i pozwala w obrazowy sposób przedstawić zjawiska zachodzące w trakcie wykonywania eksperymentów.
Urządzenie pompuje olej pod niewielkim ciśnieniem przez sondę, na której końcu znajduje się niskonapięciowa cewka, która rozgrzewa się i powoduje odparowanie oleju, co skutkuje pojawieniem się gęstego pióropuszu dymu.
Wraz z wytwornicą dołączone są instrukcje obsługi, zapasowa końcówka grzewcza oraz jedna butelka oleju.
Wymiary i waga: 180 mm x 240 mm x 370 mm, 15 kg
Pierwsze w Polsce Stanowisko do demonstracji lotu samolotu (AF41) wraz z wytwornicą dymu stanowi element wystawy Łódzkiego Centrum Nauki i Techniki EC1.