Typ urządzenia | Urządzenie dydaktyczne |
Poziom kształcenia | Szkoła średnia ogólnokształcąca |
Karta katalogowa produktu (ENG) | Link »»» |
Katalog produktów producenta |
Stanowisko do badania drgań giętnych i krytycznej prędkości obrotowej wału TM1001 umożliwia prezentację zjawiska powstawania drgań poprzecznych i wirów podczas obracania się wałów z określoną częstotliwością. Pomaga to przyszłym inżynierom zrozumieć problematykę stosowania długich wałów i uwzględniać zachodzące zjawiska już na etapie projektowym.
Stanowisko składa się z dwóch części i przeznaczone jest do użytkowania na solidnym, stabilnym blacie roboczym.
Jednostka główna to rama z profili aluminiowych, na której zamocowano silnik o regulowanej prędkości obrotowej stanowiący siłę napędową dla poziomego wału testowego. Wał mocowany jest w dwóch łożyskach, jedno z nich po stronie silnika, a drugie na przeciwnym końcu. Końcowe łożysko ma możliwość przemieszczania się (posuwu) w obudowie, aby dostosowywać się do długości wału, która zmienia się gdy występuje zjawisko wirowania. Podobnie jak w przypadku belki na podporach punktowych, oba łożyska umożliwiają swobodny ruch kątowy wału (swobodne podparcie jego końców). W zestawie znajdują się dodatkowe łożyska ograniczające ruch kątowy wału w celu zasymulowania sztywnego zamocowania jego końców.
Dwie ruchome, nylonowe tuleje pomagają ograniczyć amplitudę drgań wału przed osiągnięciem zbyt wysokich wartości. Przesuwna płytka z linką daje możliwość studentom dodatkowego ograniczenia wału podczas przeprowadzania wybranych eksperymentów, dzięki czemu można osiągnąć drugą prędkość krytyczną wału (ang. second mode whirl speed). Po stronie łożyska napędowego znajduje się czujnik mierzący prędkość obrotową wału. Sygnał ten przesyłany jest do modułu sterującego. Stanowisko wyposażono w zdejmowaną osłonę bezpieczeństwa z wbudowanym zamkiem magnetycznym. Osłona ta otacza wał podczas pracy, a jej zamontowanie jest niezbędne do uruchomienia silnika.
Moduł sterujący wyposażono w system sterowania napędem silnika o zmiennej prędkości obrotowej oraz układ pomiarowy z wyświetlaczem, informującym o zmierzonej prędkości obrotowej wału. Moduł ten posiada również wyjście wyzwalacza do stosowania wraz z opcjonalnym stroboskopem.
Podczas stosowania urządzenia w zaciemnionej pracowni, opcjonalny stroboskop umożliwia przeprowadzenie atrakcyjnych wizualnie demonstracji zmian kształtu wału, gdy osiąga on prędkości obrotowe występowania drgań giętnych.
W zestawie ze stanowiskiem dostarczony jest zestaw wałów o różnych długościach i średnicach w celu przedstawienia wpływu tych własności na występowanie drgań giętnych i prędkości krytycznej. Na wyposażeniu znajdują się również odważniki umożliwiające demonstrację wpływu obciążenia punktowego na omawiane zjawiska. W jednym z odważników wykonano dodatkowy otwór, aby umożliwić mimośrodowe obciążenie wału. Dzięki temu możliwym jest zaobserwowanie przesunięcia fazowego między obciążeniem a ugięciem (do obserwacji tego zjawiska niezbędnym jest stosowanie opcjonalnego stroboskopu).
Dodatkowo w zestawie znajdują się:
Wymiary i waga:
Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].
Gwarancja: 5 lat
Stanowisko wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej.
[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:
Wymagana powierzchnia:
Blat warsztatowy lub stół laboratoryjny z wydzieloną powierzchnią o wymiarach około 1500 mm x 800 mm. Stół musi być stabilny i solidny, ze względu na drgania powodowane przez stanowisko podczas pracy.
Zasilanie elektryczne:
Gniazdo sieciowe 230 VAC, 50 Hz, jednofazowe z bolcem uziemiającym.
Stroboskop – ST1
Jest to bardzo dokładny, przenośny stroboskop, dzięki któremu możliwym jest uzyskanie od 30 do 300000 mignięć na minutę (FPM). Wyposażony jest w wielopunktowe źródło światła LED oraz wyświetlacz LCD. Umożliwia „zamrożenie” obrazu poprzez oświetlenie go z odpowiednią częstotliwością, co jest pomocne w zaobserwowaniu i zrozumieniu wybranych zjawisk.
Producencka prezentacja stanowiska TM1001: