Typ urządzenia | Urządzenie dydaktyczne |
Poziom kształcenia |
|
Karta katalogowa produktu (ENG) | Link »»» |
Katalog produktów producenta |
Stanowisko dydaktyczne do analizy metod mierzenia wilgotności TE6 umożliwia studentom porównanie różnych, stosowanych w przemyśle metod i narzędzi do pomiarów wilgotności powietrza. Porównuje się ich dokładność pomiaru oraz łatwość zastosowania. Istotnym elementem urządzenia jest dmuchawa z zaworem sterującym pokazująca wpływ przepływu powietrza na pomiary wykonywane miernikami wilgotności.
Konstrukcyjnie stanowisko składa się z kanału wentylacyjnego o kwadratowym przekroju, który jest również podstawą dla dmuchawy. Kanał wyposażono w wybrane przyrządy do pomiaru wilgotności i temperatury. Mierniki umieszczono w części kanału za przezroczystą szybą. Wylot kanału został zabezpieczony demontowalną kratką umożliwiającą dostęp do przyrządów pomiarowych. Wentylator umożliwia doprowadzenie przepływu powietrza do kanału, a jego natężenie jest regulowane za pomocą ręcznego zaworu. Dzięki temu, studenci mogą w kontrolowany sposób uwzględnić w badaniach bardzo istotny wpływ przepływu powietrza na działanie stosowanych mierników wilgotności. Przepływ powietrza mierzony jest za pomocą kryzy pomiarowej i manometru. Kanał oczywiście wyposażono w filtr powietrza niwelujący wpływ zanieczyszczeń powietrza na pomiary. Poza higrometrami stosowanymi wewnątrz kanału, na wyposażeniu stanowiska znajduje się również psychrometr zawiesinowy (ang. whirling hygrometer), za pomocą którego można zmierzyć temperaturę i wilgotność powietrza na wylocie z kanału.
Z tyłu urządzenia umieszczono króciec umożliwiający wprowadzenie do kanału niskociśnieniowej pary wodnej, dzięki czemu zwiększa się zakres bazy eksperymentów (wymaga zastosowania własnej wytwornicy pary).
Czujniki wchodzące w skład wyposażenia stanowiska:
Wymiary i waga: 1250 mm x 420 mm x 600 mm, 29 kg
Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].
Gwarancja: 5 lat
Stanowisko wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej.
[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:
Wymagana powierzchnia:
Blat warsztatowy lub stół laboratoryjny z wydzieloną powierzchnią o wymiarach około 1500 mm x 600 mm.
Zasilanie elektryczne:
Gniazdo sieciowe 230 VAC, 50 Hz, jednofazowe z bolcem uziemiającym.