Stanowisko do przeprowadzania niszczących i nieniszczących prób wytrzymałościowych

Nr kat.: SM1000
Liczba odwiedzin: 1877
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

 

Uniwersalne stanowisko do przeprowadzania prób wytrzymałościowych zostało zaprojektowane tak, aby umożliwić przeprowadzanie eksperymentów z zakresu wytrzymałości materiałów w małych grupach. Urządzenie nastawiane jest na blat roboczy.

 

Na stalowej konstrukcji stanowisko zamontowano prasę hydrauliczną. Prasa ta unosi platformę obciążeniową z siłą do 100 kN. Przestrzeń powyżej platformy przystosowana jest do przeprowadzania prób ściskania różnego rodzaju materiałów (drewno, cegła, beton). Przestrzeń poniżej platformy obciążeniowej przeznaczona jest do przeprowadzania prób rozciągania. Sekcja robocza urządzenia zabezpieczona jest przezroczystą pokrywą.

 

W trakcie przeprowadzania eksperymentów, czujniki siły mierzą wartość przyłożonego obciążenia. Urządzenie pomiarowe na wyświetlaczu cyfrowym w czasie rzeczywistym wyświetla mierzone wartości i zachowuje wartość maksymalną. Cyfrowy wskaźnik ugięcia mierzy wartość przesunięcia się platformy obciążeniowej w pionie. Z wykorzystaniem zmierzonych wartości studenci mogą obliczyć wartości naprężeń i odkształceń.

 

W celu dokładnego zmierzenia niewielkich zmian długości próbki w zakresie odkształceń sprężystych i plastycznych zaleca się skorzystanie z opcjonalnego przyrządu do pomiaru wydłużeń SM1000D. Pomiar ten jest wykorzystywany do znalezienia wartości modułu Younga materiału rozciąganej próbki. Zalecamy zapoznanie się z sekcją „Sugerowane wyposażenie dodatkowe”, gdzie znaleźć można opcjonalne moduły, które pozwalają rozszerzyć zakres możliwych do przeprowadzenia eksperymentów, jak i moduł systemu akwizycji danych (VDAS-B), który umożliwia podłączenie stanowiska SM1000 do komputera i eksport danych pomiarowych. System VDAS to również specjalnie zaprojektowane dla wybranych stanowisk TecQuipment oprogramowanie z przyjaznym w obsłudze interfejsem.

 

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

 • Próby rozciągania próbek wykonanych z różnych materiałów

 • Próby ściskania różnych materiałów

 • I wiele innych z wykorzystaniem opcjonalnych zestawów i modułów z sekcji „sugerowane wyposażenie dodatkowe” - szczegóły, w indywidualnych, podlinkowanych kartach katalogowych

 

Wymiary i waga: 800 mm x 800 mm x 1500 mm, 150 kg

Gwarancja: 5 lat

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].


Wykorzystanie stanowiska SM1000 na West Nottingham College


[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SM1000E 04

Wgłębnik do przeprowadzania prób twardości metodą Brinella do stanowiska SM1000 – SM1000E 

Wgłębnik kulisty (kulka ze stali utwardzanej o średnicy 10 mm) w zestawie z przyrządem optycznym do pomiaru zagłębienia oraz próbkami wykonanymi z aluminium, mosiądzu, stali i nylonu. Dzięki zastosowaniu tego komponentu możliwym jest poszerzenie bazy eksperymentów wykonywanych na stanowisku SM1000 o eksperymenty z zakresu prób twardości.

Karta katalogowa produktu


SM1000F 04

Moduł sprężyny śrubowej do stanowiska SM1000 – SM1000F

Moduł sprężyny montowany jest w górnej sekcji stanowiska SM1000. Dzięki jego zastosowaniu możliwym jest poszerzenie bazy eksperymentów wykonywanych na stanowisku SM1000 o eksperymenty z zakresu ściskania sprężyn.

Karta katalogowa produktu


SM1000G 04

Zestaw resoru piórowego i belki do przeprowadzania prób zginania do stanowiska SM1000 – SM1000G

Zestaw różnego rodzaju komponentów, które montowane są w górnej sekcji stanowiska SM1000. Dzięki zastosowaniu tego zestawu możliwym jest poszerzenie bazy eksperymentów wykonywanych na stanowisku SM1000 o eksperymenty z zakresu zginania belek o różnym kształcie i długości oraz wykonanych z różnych materiałów, a także z zakresu sztywności zginania resoru piórowego.

Karta katalogowa produktu


SM1000h 02

Zestaw do przeprowadzania prób tłoczności blach do stanowiska SM1000 – SM1000H

Zestaw komponentów, które montowane są w górnej sekcji stanowiska SM1000. Dzięki zastosowaniu tego zestawu możliwym jest poszerzenie bazy eksperymentów wykonywanych na stanowisku SM1000 o eksperymenty z zakresu toczenia blach, wskaźnika tłoczności Erichsena, pęknięć izotropowych i anizotropowych.

Karta katalogowa produktu


SM1000J 04

Zestaw do przeprowadzania prób podwójnego ścinania próbek do stanowiska SM1000 – SM1000J

Zestaw komponentów, które montowane są w dolnej sekcji stanowiska SM1000. Proste ścinanie, w jednym punkcie, może skutkować ugięciem próbki przed jej zerwaniem. Przy zastosowaniu ścinania podwójnego problem ten nie występuje. Dzięki zastosowaniu tego zestawu możliwym jest poszerzenie bazy eksperymentów wykonywanych na stanowisku SM1000 o eksperymenty z zakresu ścinania podwójnego i wyznaczania naprężeń ścinających.

Karta katalogowa produktu


SM1000k 04

Zestaw do przeprowadzania prób na sprężynach talerzowych do stanowiska SM1000 – SM1000K

Zestaw komponentów montowany w sekcji roboczej stanowiska SM1000. Dzięki zastosowaniu tego zestawu możliwym jest poszerzenie bazy eksperymentów wykonywanych na stanowisku SM1000 o eksperymenty z wykorzystaniem sprężyn talerzowych i ich ściskania.

Karta katalogowa produktu


SM1000D 04

Przyrząd do pomiaru wydłużeń do stanowiska SM1000 – SM1000D

Przyrząd do pomiaru wydłużeń wykorzystywany jest w celu dokładnego zmierzenia niewielkich zmian długości próbki w zakresie odkształceń sprężystych i plastycznych.


VDAS B 04

System Akwizycji Danych do montażu na blacie– VDAS-B (MKII)

Urządzenie pozwala na wyświetlanie w czasie rzeczywistym dokonywanych pomiarów, przeprowadzanie kalkulacji, wyrysowywanie wykresów, a także zapisywanie danych na dysk komputera. Przeznaczone do współpracy z wybranymi stanowiskami dydaktycznymi firmy TecQuipment.

Wymiary i waga:

 • VDAS-B do montażu na blacie: 330 mm x 205 mm x 45 mm, 2 kg

Dodatkowe informacje:

 • Współpracuje z komputerami z systemem Microsoft Windows 7 lub nowszym

 • Łączność z komputerem za pośrednictwem złącza USB

Karta katalogowa produktu


TH4010

Próbki stalowe do prób rozciągania na stanowisku SM1000 – TH4010, TH4015, TH4035

W próbach rozciągania na stanowisku SM1000 wykorzystywane są 3 rodzaje próbek stalowych:

 • próbka wykonana ze stali o zawartości węgla 0,1%, nie poddawana obróbce (TH4010)

 • próbka wykonana ze stali o zawartości węgla 0,1%, normalizowana w temperaturze 900°C (TH4015)

 • próbka wykonana ze stali o zawartości węgla 0,4%, normalizowana w temperaturze 860°C (TH4035)

Powołując się na podane kody towarowe możliwym jest dokupienie dodatkowych próbek. Możliwym jest również uzyskanie wymiarów próbki, w celu wykonania własnych obiektów badawczych z dowolnego materiału. 

Karta katalogowa produktu


HTP 04 probki do prob twardosci

Próbki do prób twardości na stanowiskach z serii MF40, SM1002c oraz SM1000e – HTPAL, HTPBR, HTPMS, HTPNY

W próbach twardości na stanowiskach MF40, SM1002c oraz SM1000e wykorzystywane są próbki wykonane z różnych materiałów:

 • próbka wykonana z aluminium (HTPAL)

 • próbka wykonana z mosiądzu (HTPBR)

 • próbka wykonana ze stali o zawartości węgla 0,1% (HTPMS)

 • próbka wykonana z nylonu (HTPNY)

Powołując się na podane kody towarowe możliwym jest dokupienie dodatkowych próbek. Możliwym jest również uzyskanie wymiarów próbki, w celu wykonania własnych obiektów badawczych z dowolnego materiału.

 

Wszystkie rodzaje próbek dostępne na zamówienie.
Zapytaj o produkt