Typ urządzenia | Urządzenie dydaktyczne |
Karta katalogowa produktu (ENG) | Link »»» |
Katalog produktów producenta | Link »»» |
Uniwersalne stanowisko do przeprowadzania prób wytrzymałościowych zostało zaprojektowane tak, aby umożliwić przeprowadzanie eksperymentów z zakresu wytrzymałości materiałów w małych grupach. Urządzenie nastawiane jest na blat roboczy.
Na stalowej konstrukcji stanowisko zamontowano prasę hydrauliczną. Prasa ta unosi platformę obciążeniową z siłą do 100 kN. Przestrzeń powyżej platformy przystosowana jest do przeprowadzania prób ściskania różnego rodzaju materiałów (drewno, cegła, beton). Przestrzeń poniżej platformy obciążeniowej przeznaczona jest do przeprowadzania prób rozciągania. Sekcja robocza urządzenia zabezpieczona jest przezroczystą pokrywą.
W trakcie przeprowadzania eksperymentów, czujniki siły mierzą wartość przyłożonego obciążenia. Urządzenie pomiarowe na wyświetlaczu cyfrowym w czasie rzeczywistym wyświetla mierzone wartości i zachowuje wartość maksymalną. Cyfrowy wskaźnik ugięcia mierzy wartość przesunięcia się platformy obciążeniowej w pionie. Z wykorzystaniem zmierzonych wartości studenci mogą obliczyć wartości naprężeń i odkształceń.
W celu dokładnego zmierzenia niewielkich zmian długości próbki w zakresie odkształceń sprężystych i plastycznych zaleca się skorzystanie z opcjonalnego przyrządu do pomiaru wydłużeń SM1000D. Pomiar ten jest wykorzystywany do znalezienia wartości modułu Younga materiału rozciąganej próbki. Zalecamy zapoznanie się z sekcją „Sugerowane wyposażenie dodatkowe”, gdzie znaleźć można opcjonalne moduły, które pozwalają rozszerzyć zakres możliwych do przeprowadzenia eksperymentów, jak i moduł systemu akwizycji danych (VDAS-B), który umożliwia podłączenie stanowiska SM1000 do komputera i eksport danych pomiarowych. System VDAS to również specjalnie zaprojektowane dla wybranych stanowisk TecQuipment oprogramowanie z przyjaznym w obsłudze interfejsem.
Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:
Próby rozciągania próbek wykonanych z różnych materiałów
Próby ściskania różnych materiałów
Wymiary i waga: 800 mm x 800 mm x 1500 mm, 150 kg
Gwarancja: 5 lat
Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].
[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wgłębnik do przeprowadzania prób twardości metodą Brinella do stanowiska SM1000 – SM1000E
Wgłębnik kulisty (kulka ze stali utwardzanej o średnicy 10 mm) w zestawie z przyrządem optycznym do pomiaru zagłębienia oraz próbkami wykonanymi z aluminium, mosiądzu, stali i nylonu. Dzięki zastosowaniu tego komponentu możliwym jest poszerzenie bazy eksperymentów wykonywanych na stanowisku SM1000 o eksperymenty z zakresu prób twardości.
Moduł sprężyny śrubowej do stanowiska SM1000 – SM1000F
Moduł sprężyny montowany jest w górnej sekcji stanowiska SM1000. Dzięki jego zastosowaniu możliwym jest poszerzenie bazy eksperymentów wykonywanych na stanowisku SM1000 o eksperymenty z zakresu ściskania sprężyn.
Zestaw resoru piórowego i belki do przeprowadzania prób zginania do stanowiska SM1000 – SM1000G
Zestaw różnego rodzaju komponentów, które montowane są w górnej sekcji stanowiska SM1000. Dzięki zastosowaniu tego zestawu możliwym jest poszerzenie bazy eksperymentów wykonywanych na stanowisku SM1000 o eksperymenty z zakresu zginania belek o różnym kształcie i długości oraz wykonanych z różnych materiałów, a także z zakresu sztywności zginania resoru piórowego.
Zestaw do przeprowadzania prób tłoczności blach do stanowiska SM1000 – SM1000H
Zestaw komponentów, które montowane są w górnej sekcji stanowiska SM1000. Dzięki zastosowaniu tego zestawu możliwym jest poszerzenie bazy eksperymentów wykonywanych na stanowisku SM1000 o eksperymenty z zakresu toczenia blach, wskaźnika tłoczności Erichsena, pęknięć izotropowych i anizotropowych.
Zestaw do przeprowadzania prób podwójnego ścinania próbek do stanowiska SM1000 – SM1000J
Zestaw komponentów, które montowane są w dolnej sekcji stanowiska SM1000. Proste ścinanie, w jednym punkcie, może skutkować ugięciem próbki przed jej zerwaniem. Przy zastosowaniu ścinania podwójnego problem ten nie występuje. Dzięki zastosowaniu tego zestawu możliwym jest poszerzenie bazy eksperymentów wykonywanych na stanowisku SM1000 o eksperymenty z zakresu ścinania podwójnego i wyznaczania naprężeń ścinających.
Zestaw do przeprowadzania prób na sprężynach talerzowych do stanowiska SM1000 – SM1000K
Zestaw komponentów montowany w sekcji roboczej stanowiska SM1000. Dzięki zastosowaniu tego zestawu możliwym jest poszerzenie bazy eksperymentów wykonywanych na stanowisku SM1000 o eksperymenty z wykorzystaniem sprężyn talerzowych i ich ściskania.
Przyrząd do pomiaru wydłużeń do stanowiska SM1000 – SM1000D
Przyrząd do pomiaru wydłużeń wykorzystywany jest w celu dokładnego zmierzenia niewielkich zmian długości próbki w zakresie odkształceń sprężystych i plastycznych.
System Akwizycji Danych do montażu na blacie– VDAS-B (MKII)
Urządzenie pozwala na wyświetlanie w czasie rzeczywistym dokonywanych pomiarów, przeprowadzanie kalkulacji, wyrysowywanie wykresów, a także zapisywanie danych na dysk komputera. Przeznaczone do współpracy z wybranymi stanowiskami dydaktycznymi firmy TecQuipment.
Wymiary i waga:
Dodatkowe informacje:
Współpracuje z komputerami z systemem Microsoft Windows 7 lub nowszym
Łączność z komputerem za pośrednictwem złącza USB
Próbki stalowe do prób rozciągania na stanowisku SM1000 – TH4010, TH4015, TH4035
W próbach rozciągania na stanowisku SM1000 wykorzystywane są 3 rodzaje próbek stalowych:
próbka wykonana ze stali o zawartości węgla 0,1%, nie poddawana obróbce (TH4010)
próbka wykonana ze stali o zawartości węgla 0,1%, normalizowana w temperaturze 900°C (TH4015)
próbka wykonana ze stali o zawartości węgla 0,4%, normalizowana w temperaturze 860°C (TH4035)
Powołując się na podane kody towarowe możliwym jest dokupienie dodatkowych próbek. Możliwym jest również uzyskanie wymiarów próbki, w celu wykonania własnych obiektów badawczych z dowolnego materiału.
Próbki do prób twardości na stanowiskach z serii MF40, SM1002c oraz SM1000e – HTPAL, HTPBR, HTPMS, HTPNY
W próbach twardości na stanowiskach MF40, SM1002c oraz SM1000e wykorzystywane są próbki wykonane z różnych materiałów:
próbka wykonana z aluminium (HTPAL)
próbka wykonana z mosiądzu (HTPBR)
próbka wykonana ze stali o zawartości węgla 0,1% (HTPMS)
próbka wykonana z nylonu (HTPNY)
Powołując się na podane kody towarowe możliwym jest dokupienie dodatkowych próbek. Możliwym jest również uzyskanie wymiarów próbki, w celu wykonania własnych obiektów badawczych z dowolnego materiału.