Krzyżowy wymiennik ciepła

Producent: TecQuipment Ltd [produkty]
Nr kat.: TE93
Liczba odwiedzin: 1256
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

TE93 04

Stanowisko służące do przeprowadzenia eksperymentów mających na celu zbadanie przepływu ciepła w wymiennikach ciepła. Umożliwia uczniom/studentom w prosty sposób ocenić szybkość wymiany ciepła w procesie konwekcji wymuszonej. Eksperymenty odbywają się poprzez obserwację szybkości chłodzenia ciała o znanej pojemności cieplnej w strumieniu powietrza.

Za pomocą zaworu suwakowego regulowana jest prędkość przepływu powietrza wewnątrz kanału. Sekcja robocza zawiera zestaw prętów (orurowanie) umieszczonych prostopadle do kierunku przepływu powietrza. Uczniowie mogą wymienić dowolny z prętów na podgrzany do zadanej temperatury pręt miedziany (o znanej pojemności cieplnej) z wbudowaną termoparą. Znając temperaturę pręta, rozkład prętów w sekcji roboczej oraz temperaturę i prędkość przepływu powietrza w kanale uczniowie mierzą czas, w jakim pręt ochłodzi się do zadanej temperatury. Pomiary te wykorzystywane są do dalszych obliczeń.

Tunel i sekcja robocza wyposażone są również w punkty pomiarowe ciśnienia, które umożliwiają wyznaczenie strat ciśnienia w wymienniku oraz rozkład prędkości w kanale wentylacyjnym. Stanowisko wyposażone jest w oddzielny moduł kontrolny, który zbiera dane pomiarowe oraz umożliwia podłączenie opcjonalnego Systemu Akwizycji Danych (VDAS-B).

 

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

 • Wyznaczanie strat ciśnienia wytwarzanych przez orurowanie wymiennika i konstruowanie wykresu spadku ciśnienia względem ciśnienia wlotowego
 • Obliczanie wartości wlotowej prędkości przepływu powietrza i średniej prędkości przepływu przez orurowany wymiennik ciepła
 • Określanie szybkości ochładzania się podgrzanego pręta
 • Wykreślanie „krzywych chłodzenia” i wykorzystanie ich do wyznaczenia współczynnika wymiany ciepła (h) dla podgrzanego pręta zależnie od jego umiejscowienia w wymienniku ciepła
 • Wyznaczanie rozkładu prędkości przepływu powietrza za prętami wymiennika
 • Przełożenie otrzymanych wyników pomiarowych na wartości bezwymiarowe (wykorzystując do tego celu równania Nusselta, Prandtla i Reynoldsa)
 • Porównywanie otrzymanych wyników i tworzenie krzywych współczynnika przenikania ciepła

 

Wymiary i waga:

 • Główny moduł: 1530 mm x 1160 mm x 400 mm, 55 kg
 • Moduł kontrolny: 615 mm x 220 mm x 360 mm, 16,5 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat


[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

VDAS B 04

System Akwizycji Danych do montażu na blacie – VDAS-B (MKII)

Urządzenie pozwala na wyświetlanie w czasie rzeczywistym dokonywanych pomiarów, przeprowadzanie kalkulacji, wyrysowywanie wykresów, a także zapisywanie danych na dysk komputera. Przeznaczone do współpracy z wybranymi stanowiskami dydaktycznymi firmy TecQuipment.

Wymiary i waga:

 • VDAS-B do montażu na blacie: 330 mm x 205 mm x 45 mm, 2 kg

Dodatkowe informacje:

 • Współpracuje z komputerami z systemem Microsoft Windows 7 lub nowszym
 • Łączność z komputerem za pośrednictwem złącza USB

Karta katalogowa produktu

Zapytaj o produkt