Prawo Boyle'a-Mariotte'a

Nr kat.: TD1000
Liczba odwiedzin: 1666
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

TD1000 04

Stanowisko jest montowane na blacie stołu roboczego, a jego główna część, to pulpit, do którego zamontowane są dwa przezroczyste, cylindryczne pojemniki zawierające olej (dostarczony w zestawie). Studenci/uczniowie z wykorzystaniem ręcznej pompki zwiększają ciśnienie w zbiorniku lewym (zasobniku), przez co „tłok cieczowy” porusza się i przepycha olej do zbiornika prawego (testowego). Tłok ten spręża lub rozpręża zgromadzone w zbiorniku testowym powietrze. Doświadczenia przeprowadzane są na normalnym, czystym powietrzu, gdyż w badanym zakresie ciśnień zachowuje się ono zbliżenie do gazu doskonałego.

Cyfrowa miarka wskazuje zmianę wysokości kolumny zgromadzonego powietrza. Przemnożenie tej wartości przez pole powierzchni przekroju poprzecznego zbiornika pozwala uzyskać zmianę objętości. Manometr mechaniczny wskazuje wartość ciśnienia powietrza zgromadzonego w zbiorniku.

Zainstalowana termopara i wyświetlacz cyfrowy pomagają w utrzymaniu stałej temperatury powietrza w trakcie wykonywanego eksperymentu, a także umożliwiają demonstrację zmian temperatury powietrza.

Utrzymując stałą temperaturę podczas wykonywanych pomiarów możliwym jest określenie zmian objętości względem ciśnienia. Wyniki naniesione na wykres wskazują na poprawność prawa Boyle’a-Mariotte’a.

Możliwym jest podłączenie urządzenia do Systemu Akwizycji Danych (VDAS-B) w celu szybszego i dokładniejszego przeprowadzenia eksperymentów. Stanowisko wyposażone jest w niezbędne przewody, a sam System Akwizycji Danych stanowi wyposażenie opcjonalne.

 

Wymiary i waga: 750 mm x 750 mm x 520 mm, 18,5 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

  • Demonstracja zmian temperatury gazu podczas sprężania i rozprężania
  • Eksperymentalne potwierdzenie poprawności prawa Boyle’a-Mariotte’a

[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

VDAS B 04

System Akwizycji Danych do montażu na blacie – VDAS-B (MKII)

Urządzenie pozwala na wyświetlanie w czasie rzeczywistym dokonywanych pomiarów, przeprowadzanie kalkulacji, wyrysowywanie wykresów, a także zapisywanie danych na dysk komputera. Przeznaczone do współpracy z wybranymi stanowiskami dydaktycznymi firmy TecQuipment.

Wymiary i waga:

  • VDAS-B do montażu na blacie: 330 mm x 205 mm x 45 mm, 2 kg
  • VDAS-F do montażu na ramie: 190 mm x 130 mm x 445 mm, 4,5 kg

Dodatkowe informacje:

  • Współpracuje z komputerami z systemem Microsoft Windows 7 lub nowszym
  • Łączność z komputerem za pośrednictwem złącza USB

Karta katalogowa produktu

Zapytaj o produkt