Moduł do badania turbiny Peltona

Nr kat.: H19
Liczba odwiedzin: 1526
Typ urządzenia Moduł eksperymentalny - wymaga jednostki podstawowej
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

H19 06

Koło Peltona jest powszechnie spotykaną konstrukcją, mającą wiele różnych zastosowań. Jest bardzo efektywnym rozwiązaniem dla energetyki wodnej. W niniejszym modelu eksperymentalnym, regulowany zawór iglicowy kieruje strumień wody przez dyszę na łopatki koła Peltona, wprowadzając koło w ruch obrotowy. Przezroczysty panel frontowy umożliwia obserwację całego procesu. Mierniki, w jakie wyposażony jest moduł i jednostka hydrauliczna (H1F) umożliwiają wykonanie pomiarów natężenia przepływu wody, momentu obrotowego wału turbiny, a stosując opcjonalnie dostępny Stroboskop (ST1) lub tachometr optyczny (OT1) możliwym jest zmierzenie również prędkości obrotowej samego wirnika. Dzięki wykonanym pomiarom możliwym jest obliczenie wydajności i sprawności turbiny, a także wykreślenie stosownych charakterystyk.

 

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

  • Wydajność turbiny Peltona podczas pracy przy różnych wartościach natężenia przepływu
  • Sprawność turbiny Peltona
  • Wpływ nastawy zaworu iglicowego na pracę turbiny

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

 

Wymiary i waga: 470 mm x 300 mm x 330 mm, 5,5 kg

Gwarancja: 5 lat

 

Film prezentujący moduł H19:


[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

H19 Oprogramowanie HDMS

Producent - firma TecQuipment - wzorując się na autorskim systemie akwizycji danych VDAS opracował nowe i ciągle rozwijane oprogramowanie HDMS (Hydraulics Data Management System). Jest to oprogramowanie dedykowane wybranym stanowiskom i modułom dydaktycznym z zakresu mechaniki płynów. Umożliwia ono uproszczenie procesu opracowania danych pomiarowych i skupienie się przez nauczyciela i studentów na procesie dydaktycznym.
 
Oprogramowanie posiada dedykowany, atrakcyjny wizualnie i czytelny interfejs dla każdego modułu i stanowiska dydaktycznego. Interfejs modułu do badania turbiny Peltona (H19) zawiera:
  • edytowalne obszary danych wejściowych i danych wyjściowych obliczeniowych
  • czytelny schemat stanowiska z naniesionymi oznaczeniami
 
Dodatkowo oprogramowanie HDMS umożliwia wykonanie takich operacji z wykorzystaniem danych jak:
  • Zestawienie danych w tabeli
  • Kreślenie wykresów
  • Eksport i import danych w formacie domyślnym - możliwość zapisania wyników eksperymentu i dalszego ich opracowania na innym komputerze bez dostępu do stanowiska badawczego np. przez studentów (oprogramowanie jest darmowe, dostępne do pobrania ze strony producenta)
  • Eksport danych do pliku XLSX - możliwość opracowania wyników eksperymentu w arkuszu kalkulacyjnym
  • Możliwość podglądu predefiniowanych formuł oraz wprowadzania własnych
  • Możliwość wprowadzania danych zewnętrznych

H1F 04

Jednostka podstawowa dla modułów laboratorium: Mechanika Płynów – H1F

Jednostka wolumetryczna zapewnia kontrolowany przepływ wody dla zewnętrznych modułów eksperymentalnych.


Tachometr Optyczny – OT1

Jest to ręczny tachometr (prędkościomierz) optyczny wyposażony w 5-cio znakowy wyświetlacz LED. Jego zakres pomiarowy sięga od 3 do 99 999 obr/min.

ST1 04

Stroboskop – ST1

Jest to bardzo dokładny, przenośny stroboskop, dzięki któremu możliwym jest uzyskanie od 30 do 300000 mignięć na minutę (FPM). Wyposażony jest w wielopunktowe źródło światła LED oraz wyświetlacz LCD.

Karta katalogowa produktu

Poznań, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

W Poznaniu mieliśmy przyjemność realizować projekt kompleksowego wyposażenia pracowni Odnawialnych Źródeł Energii. Pełną ofertę zestawów i stanowisk dydaktycznych z tego zakresu znaleźć można na stronie MGS Nauka. I tu znalazło się miejsce dla jednostki wolumetrycznej H1f z dwoma modułami do badania turbin wodnych:

 


Wrocław, Politechnika Wrocławska, Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Jednostka wolumetryczna H1f znajdująca się na Politechnice Wrocławskiej obsługuje moduły badawcze turbin wodnych:

 


Częstochowa, Politechnika Częstochowska, Wydział Infrastruktury i Środowiska

Pracownicy Politechniki Częstochowskiej zdecydowali się na zakup pojedynczej jednostki wolumetrycznej (H1f) i sukcesywnie dokupują kolejne wymienne moduły doświadczalne:

 

W pracowni można znaleźć również:

 


Gliwice, Politechnika Śląska, Instytut Techniki Cieplnej

Pośród wielu wydziałów i instytutów Politechniki Śląskiej znaleźć można Instytut Techniki Cieplnej. Jedna z tamtejszych pracowni wyposażona jest w jednostkę wolumetryczną (H1f) wraz z modułem do badania turbiny wodnej Peltona (H19).

Zapytaj o produkt