Stanowiska modułowe laboratorium: Mechanika płynów

W tej podkategorii zebraliśmy dwie serie modułowych systemów związanych z mechaniką płynów:

  • serię H z jednostką podstawową H1f - do badania szeroko pojętych zagadnień związanych z mechaniką płynów, jak chociażby badanie strat liniowych i miejscowych w rurociągu, czy powstawania wirów
  • serię MFP z jednostką podstawową MFP100 - do badania pomp (oraz turbin wodnych - MFP101), sprężarek i wentylatorów

(1 jednostka podstawowa = 1 obsługiwany w danym czasie moduł)

 

Każde ze stanowisk dostarczane jest z instrukcją obsługi, której znaczną część przeznaczono na omówienie zagadnień teoretycznych oraz opis przykładowych badań.

Poniższe systemy produkowane są przez brytyjską firmę TecQuipment. Producent ten na wszystkie swoje urządzenia udziela 5 letniej gwarancji.

  • Filtruj
Nr kat.: H1F
Liczba odwiedzin: 3666

Jednostka wolumetryczna zapewnia kontrolowany przepływ wody dla zewnętrznych modułów eksperymentalnych.

Nr kat.: MFP100
Liczba odwiedzin: 2045

Siła napędowa dla stanowisk do badania pomp, sprężarek i wentylatorów z modułem mierzącym prędkość, moment i moc.

Nr kat.: H4
Liczba odwiedzin: 2131

Moduł eksperymentalny służący do badania przepływu przez kryzy o różnych kształtach. Przybliża takie pojęcia jak: współczynnik wypływu, współczynnik przewężenia i liczba Reynoldsa.

Nr kat.: H5
Liczba odwiedzin: 2012

Moduł eksperymentalny służący do badania zwężki Venturiego i prawa Bernoulliego poprzez porównanie wartości wyznaczonych eksperymentalnie z wartościami teoretycznymi.

Nr kat.: H6
Liczba odwiedzin: 1734

Moduł do badania przepływu strumienia wody przez różnokształtne przelewy z możliwością określenia współczynnika wypływu.

Nr kat.: H7
Liczba odwiedzin: 2128

Moduł eksperymentalny umożliwiający zbadanie strat tarcia w pionowej rurze o niewielkiej średnicy, przy przepływie laminarnym i turbulentnym.

Poziom kształcenia
  • Szkoła średnia techniczna
  • Uniwersytet techniczny/Politechnika
Nr kat.: H8
Liczba odwiedzin: 2425

Moduł umożliwiający zbadanie sił generowanych przez strumień cieczy uderzający w powierzchnię płaską lub zakrzywioną.

Nr kat.: H10
Liczba odwiedzin: 3077

Zestaw służący do badania przepływu cieczy, wykorzystując do tego przyrządy takie jak zwężka Venturiego, kryza pomiarowa czy rotametr. Przedstawia zastosowanie równania Bernoulliego.

Nr kat.: H13
Liczba odwiedzin: 2243

Zestaw służący do demonstracji i analizy wirów swobodnych i wymuszonych.

Nr kat.: H16
Liczba odwiedzin: 1593

Wolnostojący moduł umożliwiający zbadanie strat tarcia w rurociągu przez większą grupę studentów.

Nr kat.: H18
Liczba odwiedzin: 1669

Moduł eksperymentalny umożliwiający badanie pracy turbiny Francisa, a także wyznaczenie jej charakterystyki pracy.

Nr kat.: H19
Liczba odwiedzin: 1595

Moduł eksperymentalny umożliwiający badanie pracy turbiny Peltona i wyznaczanie jej charakterystyk pracy.

Nr kat.: H31
Liczba odwiedzin: 1460

Moduł eksperymentalny stanowiący w pełni funkcjonalny model pompy nurnikowej umożliwiający wyznaczenie jej charakterystyki pracy i poznanie zjawisko jakim jest uderzenie hydrauliczne.

Poziom kształceniaSzkoła średnia techniczna
Nr kat.: H33
Liczba odwiedzin: 1856

Moduł eksperymentalny umożliwiający kompleksowe zbadanie zjawiska wypływu strumienia cieczy przez zwężkę lub dyszę zamontowaną pionowo oraz trajektorii strumienia wypływającego przez zwężkę lub dyszę zamontowaną poziomo.

Nr kat.: H34
Liczba odwiedzin: 1446

Moduł eksperymentalny przedstawiający prosty model rurociągu, w którego skład wchodzą m.in.: kolanko 90-stopni, łuki o różnych promieniach, dyfuzor, konfuzor

Nr kat.: H40
Liczba odwiedzin: 2115

Moduł eksperymentalny pokazujący dokładność, zastosowanie oraz straty występujące w powszechnie spotykanych typach przepływomierzy, jak rurka Pitota czy kryza pomiarowa.

Nr kat.: H405
Liczba odwiedzin: 1970

Moduł dydaktyczny umożliwiający zbadanie zjawisk nagłego wzrostu ciśnienia i uderzenia hydraulicznego spowodowanych nagłymi zmianami natężenia przepływu w rurach.

Nr kat.: FC15
Liczba odwiedzin: 1126

Moduł eksperymentalny do wizualizacji przepływu wokół jazów i innych obiektów w kanale otwartym. Zawiera zestaw różnych modeli do wizualizacji zjawisk i praw mechaniki płynów.

Nr kat.: FC50-2.5
Liczba odwiedzin: 1315

Moduł eksperymentalny umożliwiający zbadanie zjawisk związanych z opływem wody wokół różnych obiektów takich jak jazy, zapory, śluzy z dołączonym zestawem modeli.

Nr kat.: H408
Liczba odwiedzin: 2144

Wolnostojący moduł eksperymentalny umożliwiający zbadanie strat ciśnienia występujących w różnych komponentach rurociągu.

Nr kat.: MFP101
Liczba odwiedzin: 2480

Moduł umożliwiający przeprowadzenie eksperymentów na pompach odśrodkowych, takich jak turbina Peltona, turbina śmigłowa czy turbina Francisa.

Nr kat.: MFP102
Liczba odwiedzin: 1136

Moduł eksperymentalny umożliwiający przeprowadzenie badań pompy osiowej celem przedstawienia jej zasady pracy i wydajności.

Nr kat.: MFP103
Liczba odwiedzin: 1203

Moduł eksperymentalny umożliwiający badanie pomp wyporowych takich jak: Pompa Tłokowa, Pompa Zębata, Pompa Łopatkowa i Pompa Tłoczkowa.

Nr kat.: MFP104
Liczba odwiedzin: 1140

Moduł, który pokazuje, jak pracuje sprężarka tłokowa. Umożliwia zobrazowanie zachodzących procesów termodynamicznych, jak i obliczenie sprawności i osiągów sprężarki.

Nr kat.: MFP105
Liczba odwiedzin: 1087

Moduł pokazujący, jak działa sprężarka odśrodkowa. Umożliwia wyznaczenie charakterystyk oraz porównanie wydajności rzeczywistej z idealnym procesem adiabatycznym.

Nr kat.: MFP106
Liczba odwiedzin: 1127

Moduł doświadczalny umożliwiający zbadanie pracy i wydajności wentylatora odśrodkowego oraz wyprowadzenie charakterystyk.

Nr kat.: MFP107
Liczba odwiedzin: 1764

Moduł eksperymentalny umożliwiający zbadanie pracy i wyprowadzenie charakterystyk dla wentylatora osiowego oraz sprawdzenie jaki jest rozkład prędkości w kanale wentylacyjnym.