Przepływ laminarny i turbulentny

Nr kat.: H215
Liczba odwiedzin: 3046
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

H215 04

Głównym elementem urządzenia jest precyzyjnie wykonana szklana rura (probówka) zamocowana pionowo w metalowej obudowie. Od frontu obudowa jest jasnego koloru, co ułatwia uczniom obserwacje przepływu.

Woda trafia do górnego zbiornika znajdującego się nad probówką testową i przechodzi przez dyfuzor i element destylacyjny. Następnie przechodzi przez specjalnie wyprofilowany króciec do probówki. Taki układ zapewnia stały, równomierny przepływ na wlocie do probówki. Temperatura w górnym zbiorniku mierzona jest za pomocą termometru. W dolnej części rury znajduje się zawór, który kontroluje natężenie przepływu, bez zakłócania przepływu.

Pomiar czasu i ilości zgromadzonej wody pozwala obliczyć natężenie przepływu. Aby zaobserwować charakterystykę przepływu wody w rurze używa się dołączonego do zestawu barwnika.

Podstawa urządzenia wyposażona jest w regulowane nóżki do poziomowania przed użyciem (w zestawie znajduje się urządzenie poziomujące).

Opcjonalny moduł podgrzewacza (H215a) łączy się z przewodem doprowadzającym wodę do górnego zbiornika. Podgrzewanie wody zmienia nie tylko temperaturę wody, ale również jej lepkość. Elementy sterujące modułu zapewniają stały poziom temperatury w trakcie przeprowadzanych eksperymentów.

 

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

  • Demonstracja przejścia z przepływu laminarnego w przepływ turbulentny
  • Demonstracja zmiany liczby Reynoldsa oraz porównanie ze znanymi wartościami
  • Zbadanie wpływu zmiany lepkości oraz wykazanie, że wartość liczby Reynoldsa w zakresie przejściowym jest niezależna od lepkości

 

Wymiary i waga: 700 mm x 400 mm x 1500 mm, 21 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

 

Film prezentujący stanowisko H215:


[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SW1 04

Stoper

W celu przeprowadzenie eksperymentów niezbędne jest posiadanie stopera.

H215A 04

Podgrzewacz do stanowiska eksperymentalnego H215 – H215A

Urządzenie regulacji temperatury wody, a co za tym idzie i jej lepkości dedykowane do pracy ze stanowiskiem H215.

Wymiary i waga: 360 mm x 450 mm x 330 mm, 10 kg

Zapytaj o produkt