Stanowisko do badania dwuwymiarowego przepływu laminarnego Hele-Shaw'a

Nr kat.: H9
Liczba odwiedzin: 1889
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Poziom kształcenia Szkoła średnia techniczna
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

H9 04

Stanowisko umożliwia obserwację linii prądu w laminarnym przepływie ustalonym. Konstrukcja urządzenia umożliwia studium różnych konfiguracji miejsca wypływu i odpływu wody oraz wprowadzenie różnokształtnych modeli. Za pomocą urządzenia możliwym jest badanie przenikania wody przez ciała stałe oraz symulowanie procesów spełniających założenia dwuwymiarowego równania Laplace’a. Stanowisko to może być wykorzystywane również do zobrazowania przepływów w innych dziedzinach inżynierii, takich jak aerodynamika, elektryka czy przepływ ciepła.

Urządzenie pracuje przy ustalonym dopływie i odpływie odpowietrzonej wody. Główną jego część stanowi kanał uformowany pomiędzy dwoma płytami. Woda przepływa wzdłuż kanału przy niewielkich wartościach liczby Reynoldsa, co umożliwia pominięcie oddziaływania sił wewnętrznych.

Barwnik wypływający z małych otworków umożliwia zaobserwowanie powstałych linii prądu. Zdejmowana wierzchnia płyta posiada naniesione linie pomocne w analizie charakterystyki przepływu. W zestawie dostarczany jest arkusz gumy, z którego można wycinać dowolne kształty i umieszczać je wewnątrz urządzenia. Zawory umożliwiają podłączenie dwóch źródeł i dwóch odpływów.

Przeprowadzanie eksperymentu rozpoczyna się od odkręcenia wody i otwarcie zaworu doprowadzającego barwnik. Następnie możliwym jest sterowanie za pomocą zaworów punktami, z których woda wypływa, lub do których odpływa. Zestaw wyposażony jest w pompę próżniową, która wzmacnia działanie punktów odpływowych.

W celu dostarczenia do urządzenia ustalonego, pozbawionego powietrza przepływu wody pod wymaganym ciśnieniem możliwym jest zakupienie dodatkowego górnego zbiornika (H9A).

Wymiary i waga: 720 mm x 520 mm x 470 mm, 18 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

 • Szeroki zakres eksperymentów związanych z wizualizacją przepływu w dwuwymiarowej przestrzeni z uwzględnieniem występowania punktów dopływu i odpływu oraz przepływu wokół modeli, np.:
  • Źródła i odpływy w przepływie ustalonym
  • Opływ wokół okręgu i kształtu opływowego
  • Przepływ przez kryzę i dyfuzor
  • Przepływ przez wymiennik ciepła
  • Zasada zachowania pędu
  • Przepływ laminarny pomiędzy dwoma równoległymi płaszczyznami
  • Równanie prędkości średniej (również przesiąkanie przez gleby)

 

Film prezentujący stanowisko H9:


[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Górny zbiornik do stanowiska eksperymentalnego H9 – H9A

Mocowany do ściany zbiornik wyposażony w zawór pływakowy, przelew, zawór kontrolujący przepływ oraz niezbędne przewody. Stanowisko H9 wymaga dostarczenia strumienia wody o natężeniu 1 litra na minutę przy stałym ciśnieniu 1,5 do 2,5 mH2O, co może być zapewnione za pomocą zbiornika H9A.

Wymiary i waga: 600 mm x 445 mm 430 mm, 13.5 kg

Zapytaj o produkt