Lepkość cieczy i opory ruchu ciał w płynach

Nr kat.: H410
Liczba odwiedzin: 1192
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

H410 04

Stanowisko do badania lepkości cieczy i oporów ruchu ciał w płynach to prosty wiskozymetr kulkowy. Składa się ono z dwóch szklanych rur wypełnionych różnymi płynami. Tylny panel jest wyposażony w niskonapięciowe podświetlenie, co ułatwia obserwację zjawisk zachodzących w trakcie wykonywania eksperymentów.

Eksperyment przebiega w następujący sposób. Rurki należy wypełnić badaną cieczę, a następnie od góry wrzucić kulkę testową wybranego typu, charakteryzującą się daną gęstością i wielkością. Z wykorzystaniem dołączonego do zestawu stopera odmierza się czas, w jakim kulka przemierza określony dystans. Na dole każdej z rurek umieszczony jest zawór, który umożliwia wyjęcie kulki minimalizując wyciek płynu.

Uczniowie mogą wykonywać eksperymenty na własnych modelach dowolnego kształtu. Ważnym jest, aby żaden z wymiarów nie przekraczał 8 mm przez wzgląd na umieszczony na dole zawór.

W stanowisku mogą być badane dowolne rodzaje cieczy, pod warunkiem, że są one chemicznie obojętne względem zwilżonego szkła i tworzywa sztucznego, z których wykonane są elementy stanowiska, a także nie stanowią zagrożenia dla ludzi.

Do zestawu dołączone są kulki o różnej średnicy wykonane z aluminium, nylonu lub stali.

 

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

  • Określenie lepkości różnych cieczy
  • Określenie współczynnika oporu czołowego różnych ciał kulistych
  • Optyczna demonstracja porównania lepkości dwóch różnych cieczy

 

Wymiary i waga: 1540 mm x 410 mm x 330 mm, 18 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat


[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapytaj o produkt