Stanowisko do badania wysokości metacentrycznej i stabilności

Nr kat.: H2 MKII
Liczba odwiedzin: 1289
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

 H2 MKII 04

Stanowisko umożliwiające określenie stabilności pontonu uwzględniając środek ciężkości, wysokość metacentryczną i ulokowanie punktu metacentrycznego na różnych wysokościach.

Określanie i analiza stabilności unoszących się na wodzie ciał, takich jak statki, tratwy i pontony, jest bardzo ważnym aspektem wiedzy inżynierskiej. Stanowisko to umożliwia wyznaczenie stabilności pontonu przy ulokowaniu jego środka ciężkości na różnych wysokościach. Wyniki przeprowadzonych eksperymentów następnie mogą być porównane z przewidywaniami opartymi na obliczeniach.

Stanowisko składa się z prostokątnego pontonu unoszącego się na wodzie. Cała konstrukcja wykonana jest w sposób zabezpieczający elementy stanowiska przed korozją. Ponton wyposażony jest w plastikowy „żagiel” z pięcioma rzędami szczelin. Zarówno rzędy, jak i szczeliny są równomiernie rozłożone względem wysokości i względem osi pionowej. Studenci zmieniają położenie środka ciężkości i pochylenie pontonu poprzez umieszczanie odważników w szczelinach. Wskaźnik chyłomierza umieszczonego na czubku żagla wskazuje kąt pochylenia pontonu.

Wymiary i waga: 650 mm x 450 mm x 350 mm, 5 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

Wyznaczanie wysokości metacentrycznej, a co za tym idzie metacentrum unoszącego się na wodzie pontonu. Odbywa się to poprzez graficzną analizę pochyleń pontonu przy zmiennym położeniu środka ciężkości.


[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

H2A MKII 04

Dodatkowe pontony V-kształtny i półokrągły do stanowiska eksperymentalnego H2 MKII – H2A MKII

Zestaw dwóch dodatkowych pontonów: ponton V-kształtny i ponton z dnem półokrągłym. Z wykorzystaniem tych elementów możliwym jest poszerzenie bazy eksperymentów, jakie można wykonać za pomocą stanowiska H2 MKII.

Wymiary:

  • Ponton V-kształtny: 363 mm x 203 mm x 124 mm
  • Ponton z dnem półokrągłym: 363 mm x 203 mm x 123 mm

 

Zapytaj o produkt