Stanowisko do badania przemakalności i prawa Darcy'ego

Nr kat.: H312
Liczba odwiedzin: 2339
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

H312 04

W skład stanowiska wchodzi duży, przezroczysty zbiornik zamontowany na solidnej ramie z blatem roboczym. Konstrukcja zbiornika umożliwia obserwację charakterystyki przepływu. Boki zbiornika wykonane są ze szkła odpornego na ścieranie zabezpieczającego przed uszkodzeniem przez piaski, pyły itp. Tył zbiornika wyposażony jest w króćce do pomiaru ciśnienia. Każdy króciec posiada filtr, który zapobiega przedostawaniu się niepożądanych frakcji stałych. Króćce łączą się z rzędem rur piezometrycznych z boku urządzenia, które umożliwiają pomiar rozkładu ciśnienia wzdłuż zbiornika.

Zdejmowane przegrody siatkowe ze stali nierdzewnej na każdym końcu zbiornika utrzymują medium przepuszczalne (zwykle piasek) na miejscu. Po każdej stronie przegród znajdują się sekcje z regulowanymi rurami przelewowymi do ustawiania poziomów wody na każdym końcu zbiornika. Górna część zbiornika jest otwarta, aby ułatwić jego napełnianie i ustawianie badanych struktur.

Do stanowiska dołączone płytki umożliwiające badanie przenikalności wody przez zapory i ściany, a także barwnik ułatwiający obserwację linii przepływu. Na frontowej ściance naniesiono pomocną w eksperymentach skalę. Stanowisko wymaga dostępu do wody sieciowej i do odpływu.

Wymiary i waga: 2450 mm x 700 mm x 1500 mm, 230 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu opisanego w karcie katalogowej producenta (ang.) m.in.:

  • Określanie przesiąkania wody pod konstrukcją
  • Konstrukcja siatek przepływu i określanie współczynnika przemakalności
  • Przepływ przez przegrodę i określanie wartości granicznej siły, powyżej której występuje przesiąkanie
  • Przepływ przez medium porowate (Prawo Darcy’ego)

[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Medium Przepuszczalne do stanowiska eksperymentalnego H312 – H312A

Płukany piasek o grubości ziarna od 0.5 mm do 1.5 mm.

Zapytaj o produkt