Moduł do badania linii przesyłowych

Nr kat.: PSL30
Liczba odwiedzin: 614
Typ urządzenia Moduł eksperymentalny - wymaga jednostki podstawowej
Poziom kształcenia Szkoła średnia techniczna
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

PSL20

Moduł do badania linii przesyłowych umożliwia wykonywanie pomiarów dla krótkich, średnich i długich linii przesyłowych w systemach energetycznych jedno- i trójfazowych. Stanowisko pozwala na realistyczną symulację długości przewodów, zmiennego obciążenia i współczynnika mocy, a nawet wprowadzać różnego rodzaju awarie.

 

Tablica została podzielona na dwa panele sterowania ze szczegółowym schematem ideowym. Górny zawiera jednofazowy obwód zastępczy linii przesyłowej, a dolny trójfazową linię przesyłową. Linia jednofazowa składa się z impedancji indukcyjnych połączonych szeregowo. Konfiguracja połączeń wzdłuż linii pozwala na zmianę symulowanej długości linii oraz strat pojemnościowych. Obciążenie może mieć charakter rezystancyjny, pojemnościowy lub indukcyjny. Trójfazowa linia przesyłowa składa się z sześciu sekcji reprezentujących odcinki o jednakowej długości. Umożliwia badanie pracy przy różnej długości połączeń, przy zmiennym zrównoważonym lub niezrównoważonym obciążeniu RLC, a także pozwala wybrać punkt neutralny instalacji. Parametry sieci mogą być obserwowane za pomocą przyrządów pomiarowych na końcach linii transmisyjnych, wzdłuż linii oraz w punktach odbiorczych.

 

Możliwa jest symulacja awarii za pomocą przełączników. Odpowiednio dobrane rezystory pozwalają zbadać prądy zwarć doziemnych i działanie przekaźników o różnej czułości. Użytkownik podłącza i konfiguruje bezpiecznik w celu pomiaru prądu linii zasilania i prądów doziemnych. Jest to nowoczesne urządzenie, które rejestruje także zdarzenia, do jakich dochodzi w sieci, w celu ich późniejszej analizy. Konfiguracja przekaźnika może odbywać się z poziomu panelu sterowania lub za pośrednictwem komputera z zainstalowanym oprogramowaniem. Kiedy użytkownik wywoła symulację awarię w obwodzie, przekaźnik otwiera obwody testowe. Dodatkowo wyłączniki wyposażone są w ręcznie sterowane przełączniki oraz lampki informujące, czy są załączone.

 

Do zestawu dołączone są konieczne przewody połączeniowe. Otwarta konstrukcja stanowiska pozwala dostosować je do potrzeb dydaktycznych i prowadzonych prac badawczych.


Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1]

 

UWAGA! Miejsce instalacji musi uwzględniać znaczące wymiary i ciężar stanowiska.

Wymiary i waga stanowiska: 1850 mm x 1870 mm x 960 mm, 750 kg

 

Stanowisko wykonane zgodnie z najnowszymi wymogami Unii Europejskiej.

Gwarancja: 5 lat


[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

  • Badanie krótkich, średniej długości i długich jednofazowych linii energetycznych,
  • Wpływ mocy czynnej i biernej na spadek napięcia oraz kąt fazowy przy średniej i długiej linii zasilania jednofazowego,
  • Regulacja napięcia jednofazowego przy określonym obciążeniu i współczynniku mocy,
  • Charakterystyka linii przesyłowych sieci trójfazowej o jednostkowej długości,
  • Symulacja awarii i badanie zabezpieczeń sieci zasilania,
  • Stosowanie równoległych linii zasilających i linii podzielonych na sekcje zasilania.

Wymagana powierzchnia:

Konstrukcja budynku uwzględniająca odpowiednią nośność. Płaska solidna podłoga o wymiarach powierzchni ok. 3 x 2 m.

Zasilanie elektryczne:

Zasilanie trójfazowe 380 - 440 VAC, 5 kVA, 50 Hz.

PSA10

PSA10

PSA25

PSA25

PSA30

PSA30

Moduły przekaźników bezpieczeństwa to nowoczesne rozwiązania przemysłowe dostosowane do potrzeb edukacyjnych. Wraz ze stanowiskami z zakresu elektroenergetyki firmy TecQuipment zapewniają możliwość wykonania wielu doświadczeń i przyswojenia praktycznej wiedzy na temat ryzyka awarii o różnych przyczynach i skutkach oraz możliwościach stosowania odpowiednich zabezpieczeń.

 

Wymiary i waga pojedynczego modułu: 300 mm x 550 mm x 278 mm, ok. 10 do 12 kg.

Gwarancja: 5 lat

 


PSLHB

Węzeł modułowej sieci elektroenergetycznej (PSLHB)

Umożliwia łatwe połączenie dwóch lub więcej modułów sieci elektroenergetycznej (złącz zasilania, obwodów testowych, przycisków zatrzymania awaryjnego w konfiguracji niezależnej pracy modułów lub wyłączającej cały układ). Urządzenie jest kompatybilne z modułami:

W zależności od konfiguracji i wymagań systemu dostarczane są także przewody różnej długości (krótki - PSLSC / średniej długości - PSLMC / długi - PSLLC).
PSLHB Schemat

Wymiary i waga: 650 mm x 550 mm x 620 mm (wymagane miejsce na podłodze ok. 1 m x 1 m), 50 kg.

Zasilanie: sieć trójfazowa 380/415 V z przewodem neutralnym, do 32 A na fazę.

Gwarancja: 5 lat

Karta katalogowa (j. ang)

 


PSLSB

Moduł przełączanych szyn zbiorczych (PSLSB)

Moduł składa się z dwóch paneli sterowania, elementów symulujących awarie instalacji i bezpieczników. Dolny panel posiada 3 szyny elektryczne (szyna główna, stanu gotowości i rezerwowa) mające po obu końcach dwukierunkowe układy zasilania i pomiaru oraz wyłącznik. Górny panel to instalacja sieci promieniowej (jedno wejście źródła zasilania, trzy wyjścia zasilające). Stanowisko umożliwia łączenie modułów sieci elektroenergetycznej i badanie bardziej złożonych systemów zasilania elektrycznego - w tym:

  • Dynamiczne stany nieustalone występujące przy przełączaniu przekaźników,
  • Możliwość wystąpienia awarii i analizy jej skutków,
  • Stosowane bezpieczniki oraz selektywność zabezpieczeń (ochrona strefowa).

Stanowisko nie zawiera źródła energii elektrycznej ani urządzeń obciążających układ, dlatego musi zostać połączone z przynajmniej dwoma innymi modułami elektroenergetycznymi.

 

Wymiary i waga: 1850 mm x 1870 mm x 960 mm (wymagane miejsce na podłodze ok. 3 m x 2 m), 520 kg.

Zasilanie: sieć jedno- lub dwufazowa 230 V, 3 A (w przypadku łączenia z węzłem modułowej sieci elektroenergetycznej PSLHB, zasilanie pobierane jest z sieci trójfazowej).

Gwarancja: 5 lat

Karta katalogowa (j. ang)

Zapytaj o produkt