Typ urządzenia | Moduł eksperymentalny - wymaga jednostki podstawowej |
Karta katalogowa produktu (ENG) | Link »»» |
Katalog produktów producenta |
Stanowisko przedstawiające podstawy działania typowych elementów składowych serwonapędu wraz z układem regulacji.
Układ składa się z silnika prądu stałego sprzężonego z kołem zamachowym oraz generatorem prądu do symulacji obciążenia statycznego lub dynamicznego układu. Dodatkowo do zestawu dołączane są dwa koła zamachowe, które można stosować wymiennie w celu zmiany bezwładności wału napędowego.
Kierunek i prędkość obrotowa są sterowane za pomocą analogowego sygnału ±10 V, natomiast czujnik optyczny mierzy prędkość obrotową i wyświetla ją na panelu cyfrowym. Koniec wału serwonapędu posiada sprzęgło elektryczne z przekładnią redukcyjną 30:1 do badań nad kontrolą położenia. Wówczas wartość zadaną określa się za pomocą ręcznego pokrętła. Wszystkie sygnały wejść i wyjść są dostępne za pośrednictwem gniazd wtykowych.
Na potrzeby bardziej zaawansowanych doświadczeń, stanowisko posiada nieliniowe regulowane bloki funkcyjne. Za ich pomocą można symulować różnego rodzaju warunki pracy i zjawiska, które często występują w rzeczywistych obiektach sterowania, jak strefa nieczułości, zryw, nasycenie lub histereza.
Całość została zamknięta wewnątrz wytrzymałej obudowy z przejrzystym panelem przednim, dzięki któremu studenci będą mogli dobrze zaobserwować działanie wszystkich elementów.
UWAGA!
Urządzenie nie posiada wbudowanego sterownika. W tym celu można posłużyć się jednym z paneli sterujących oferowanych przez firmę TecQuipment lub dowolnym sterownikiem logicznym pracującym z napięciem 10 V na wejściach i wyjściach.
Gwarancja: 5 lat
Stanowisko umożliwia opracowanie wielu różnych ćwiczeń z zakresu sterowania i idealnie nadaje się do pracy nad projektami studenckimi. Wraz z urządzeniem dostarczana jest instrukcja obsługi i obszerny podręcznik dydaktyczny[1], przedstawiający wiedzę teoretyczną i przykładowe zadania, które mają na celu zapoznanie studentów z zagadnieniami:
[1] Więcej na temat zakresu nauczania dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zestaw składa się z:
Stanowisko wymaga odpowiedniego panelu sterującego (kontrolera) z poziomem napięć wejść i wyjść 10 V. Sugerowany jest wybór jednego z poniższych urządzeń oferowanych przez firmę TecQuipment.
Panel sterownika analogowo-cyfrowego (CE120)
Kontroler składa się z części analogowej i cyfrowej. Algorytm sterowania zależy od sposobu poprowadzenia połączeń, natomiast dobór nastaw regulatora odbywa się za pośrednictwem pokręteł. Możliwe jest także podłączenie panelu sterowania do komputera. W takim przypadku wszystkie dane są rejestrowane w pamięci i sterowanie odbywa się za pośrednictwem oprogramowania CE2000 (dołączone do zestawu).
Wymiary i waga: 540 mm x 340 mm x 140 mm, 5 kg.
Interfejs sterowania cyfrowego (CE122)
Stanowi on alternatywę dla Kontrolera CE120, gdy użytkownikowi zależy jedynie na sterowaniu przy pomocy komputera. Przekształca on analogowy sygnał wejściowy pochodzący z modułów doświadczalnych na cyfrowy sygnał przesyłany do komputera. W zestawie dostarczana jest również kopia oprogramowania CE2000.
Wymiary i waga: 360 mm x 170 mm x 125 mm, 3 kg.