Układ regulacji położenia kulki na równi pochyłej

  • Control Engineering
Nr kat.: CE106
Liczba odwiedzin: 689
Typ urządzenia Moduł eksperymentalny - wymaga jednostki podstawowej
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

CE106

Urządzenie służące do badania podstawowych i zaawansowanych metod automatycznej stabilizacji obiektu na równi pochyłej.

Kulka po wytrąceniu ze stanu równowagi zaczyna się toczyć po równolegle napiętych drutach. Na prędkość jej ruchu wpływa kąt nachylenia prowadnicy, siła grawitacji i tarcia. Silnik serwomotoru przymocowany na środku prowadnicy steruje kątem nachylenia belki, a czujniki mierzą kąt nachylenia i położenie kulki.

Podstawowym problemem sterowania jest zmiana kąta nachylenia prowadnicy w celu sterowania położeniem kuli. Chociaż nie jest to typowy proces spotykany w przemyśle, to doskonale odzwierciedla różne zjawiska dynamicznego systemu sterowania obiektem niestabilnym o nieliniowej charakterystyce. Przykładem takiego obiektu może być startująca rakieta lub pocisk.

Niewątpliwą zaletą stanowiska firmy TecQuipment jest przejrzysty wygląd aparatury, dzięki czemu studenci z łatwością mogą obserwować, jak zachowuje się obiekt sterowania. Stanowisko ma stosunkowo nieduże rozmiary, jest trwałe w użytkowaniu, a do zestawu dołączany jest podręcznik dydaktyczny przedstawiający wiedzę teoretyczną jak również propozycje praktycznych ćwiczeń.

 

UWAGA!

Urządzenie nie posiada wbudowanego sterownika. W tym celu można posłużyć się jednym
z paneli sterujących oferowanych przez firmę TecQuipment lub dowolnym sterownikiem logicznym pracującym z napięciem 10 V na wejściach i wyjściach.

 

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko umożliwia opracowanie wielu różnych ćwiczeń z zakresu sterowania i idealnie nadaje się do pracy nad projektami studenckimi. Wraz z urządzeniem dostarczana jest instrukcja obsługi i obszerny podręcznik dydaktyczny[1], poruszający m.in. zagadnienia:

  • Wyznaczanie charakterystyk dynamicznej odpowiedzi układu w układzie otwartym lub zamkniętym z pętlą sprzężenia zwrotnego,
  • Dobór analogowego kompensatora przesunięcia fazowego,
  • Realizacja obserwatora stanu, estymacja prędkości i położenia obiektu sterowania,
  • Implementacja zadania regulacji.

[1] Więcej na temat zakresu nauczania dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zestaw składa się z:

  • Stanowisko układu regulacji położenia kulki na równi pochyłej – podstawa wraz z prowadnicą o wymiarach ok. 107 x 33 x 42 cm (zalecana przestrzeń robocza 150 x 75 cm), masa urządzenia ok. 18 kg,
  • Przewody elektryczne,
  • Zestaw kulek zapasowych i drutu napinanego na belce,
  • Akcesoria do czyszczenia,
  • Instrukcja użytkownika oraz podręcznik dydaktyczny.

Stanowisko wymaga odpowiedniego panelu sterującego (kontrolera) z poziomem napięć wejść i wyjść 10 V. Sugerowany jest wybór jednego z poniższych urządzeń oferowanych przez firmę TecQuipment.


CE120

Panel sterownika analogowo-cyfrowego (CE120)

Kontroler składa się z części analogowej i cyfrowej. Algorytm sterowania zależy od sposobu poprowadzenia połączeń, natomiast dobór nastaw regulatora odbywa się za pośrednictwem pokręteł. Możliwe jest także podłączenie panelu sterowania do komputera. W takim przypadku wszystkie dane są rejestrowane w pamięci i sterowanie odbywa się za pośrednictwem oprogramowania CE2000 (dołączone do zestawu).

Wymiary i waga: 540 mm x 340 mm x 140 mm, 5 kg.


CE122

Interfejs sterowania cyfrowego (CE122)

Stanowi on alternatywę dla Kontrolera CE120, gdy użytkownikowi zależy jedynie na sterowaniu przy pomocy komputera. Przekształca on analogowy sygnał wejściowy pochodzący z modułów doświadczalnych na cyfrowy sygnał przesyłany do komputera. W zestawie dostarczana jest również kopia oprogramowania CE2000.

Wymiary i waga: 360 mm x 170 mm x 125 mm, 3 kg.


Pliki

Zapytaj o produkt