Układ regulacji poziomu cieczy w dwóch zbiornikach

  • Control Engineering
Nr kat.: CE105 / CE105MV
Liczba odwiedzin: 2232
Typ urządzenia Moduł eksperymentalny - wymaga jednostki podstawowej
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta

CE105

Rozbudowany układ hydrauliczny sterowania poziomem cieczy wewnątrz dwóch zbiorników za pomocą jednej lub dwóch pomp.

 

Stanowisko dydaktyczne umożliwia przeprowadzenie badań eksperymentalnych związanych z przepływem cieczy, a także nauczanie podstawowych i zaawansowanych technik regulacji. Układ idealnie nadaje się do przedstawienia praktycznego zastosowania klasycznych algorytmów sterowania z otwartą lub zamkniętą pętlą sprzężenia zwrotnego, jak również innych strategii sterowania (np. z wykorzystaniem logiki rozmytej).

 

Stanowisko CE105 składa się ze zbiornika na wodę, pompy o zmiennej wydajności, przepływomierza łopatkowego, zaworu proporcjonalnego i rotametru. Regulacja poziomu cieczy odbywa się wewnątrz dwóch zbiorników połączonych ze sobą regulowanym zaworem. Każdy z nich posiada regulowany zawór odpływowy. Natężenie przepływu może być regulowane poprzez prędkość pompy, natomiast otwarcie zaworu może symulować różnego rodzaju obciążenie układu hydraulicznego. Skala na każdym zbiorniku oraz przepływomierz rotametryczny umożliwiają naukę właściwej kalibracji czujników elektrycznych.  

 

Wersja rozbudowana (CE105MV) wyposażona jest w dodatkową pompę i przepływomierz, które pozwalają rozszerzyć spektrum wykonywanych eksperymentów (układ o dwóch zmiennych sterujących).

 

UWAGA!

Urządzenie nie posiada wbudowanego sterownika. W tym celu można posłużyć się jednym z paneli sterujących oferowanych przez firmę TecQuipment lub dowolnym sterownikiem logicznym pracującym z napięciem 10 V na wejściach i wyjściach.

 

Gwarancja: 5 lat

 

Film prezentujący sterowniki CE120 i CE122

Stanowisko umożliwia opracowanie wielu różnych ćwiczeń z zakresu sterowania i idealnie nadaje się do pracy nad projektami studenckimi. Wraz z urządzeniem dostarczana jest instrukcja obsługi i obszerny podręcznik dydaktyczny[1], przedstawiający wiedzę teoretyczną i przykładowe zadania, które mają na celu zapoznanie studentów z zagadnieniami:

  • Kalibracja czujników i elementów wykonawczych,
  • Modelowanie i badanie dynamiki układu hydraulicznego,
  • Ręczny dobór nastaw regulatora analogowego typu P, PI lub PID,
  • Metoda Zieglera-Nicholsa,
  • Określenie parametrów jakości regulacji (uchyb statyczny i parametry dynamiczne stanu przejściowego),
  • Strojenie nastaw regulatora,
  • Sterowanie wielowymiarowe,
  • Sterowanie przez sprzężenie zwrotne od stanu.

[1] Więcej na temat zakresu nauczania dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zestaw składa się z:

  • Układ hydrauliczny – podstawa o wymiarach ok. 54 x 33 x 60 cm (zalecana przestrzeń robocza 100 x 75 cm), masa urządzenia ok. 17 kg (22 kg wypełniony wodą),
  • Przewody elektryczne,
  • Barwnik wody,
  • Instrukcja użytkownika oraz podręcznik dydaktyczny.

Stanowisko wymaga odpowiedniego panelu sterującego (kontrolera) z poziomem napięć wejść i wyjść 10 V. Sugerowany jest wybór jednego z poniższych urządzeń oferowanych przez firmę TecQuipment.


CE120

Panel sterownika analogowo-cyfrowego (CE120)

Kontroler składa się z części analogowej i cyfrowej. Algorytm sterowania zależy od sposobu poprowadzenia połączeń, natomiast dobór nastaw regulatora odbywa się za pośrednictwem pokręteł. Możliwe jest także podłączenie panelu sterowania do komputera. W takim przypadku wszystkie dane są rejestrowane w pamięci i sterowanie odbywa się za pośrednictwem oprogramowania CE2000 (dołączone do zestawu).

Wymiary i waga: 540 mm x 340 mm x 140 mm, 5 kg.


CE122

Interfejs sterowania cyfrowego (CE122)

Stanowi on alternatywę dla Kontrolera CE120, gdy użytkownikowi zależy jedynie na sterowaniu przy pomocy komputera. Przekształca on analogowy sygnał wejściowy pochodzący z modułów doświadczalnych na cyfrowy sygnał przesyłany do komputera. W zestawie dostarczana jest również kopia oprogramowania CE2000.

Wymiary i waga: 360 mm x 170 mm x 125 mm, 3 kg.

Warszawa, Politechnika Warszawska, Wydział Elektryczny

W 2018 roku dostarczyliśmy na Politechnikę Warszawską dwa urządzenia z zakresu Inżynierii Sterowania: Stanowisko układu regulacji poziomu cieczy w dwóch zbiornikach (CE105MV) oraz Stanowisko regulacji układu niestabilnego płyty i piłki (CE151) - z dwóch podobnych urządzeń obecnie w naszej ofercie pozostawiliśmy stanowisko Układ regulacji położenia kulki na równi pochyłej (CE106). Pracownicy Politechniki Warszawskiej zdecydowali się wykorzystać własne sterowniki dla obu tych urządzeń.

Pliki

Zapytaj o produkt