Naddźwiękowy tunel aerodynamiczny (praca cykliczna)

Kategoria: Aerodynamika
Producent: TecQuipment Ltd [produkty]
Nr kat.: AF300
Liczba odwiedzin: 1411
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

 AF300 02

Stanowisko przeznaczone do badania przepływu powietrza wokół dwuwymiarowych modeli przy prędkościach naddźwiękowych w pracy cyklicznej.

Głównym elementem stanowiska jest naddźwiękowy tunel aerodynamiczny, który umożliwia przeprowadzanie eksperymentów przy poddźwiękowej i naddźwiękowej prędkości przepływu powietrza. Eksperymenty odbywają się z wykorzystaniem dołączonych do stanowiska dwuwymiarowych modeli:

 • Klin jednostronny (5 stopni)
 • Klin dwustronny (7 stopni)
 • Klin dwustronny (10 stopni)
 • Klin dwustronny z dwoma punktami do pomiaru ciśnienia (10 stopni)

Powietrze o podwyższonym ciśnieniu dostarczane jest do tunelu za pośrednictwem zespołu kompresora (AF300B), który dzięki wykorzystaniu filtrów i osuszacza dostarcza powietrze o wysokiej jakości, gwarantując warunki umożliwiające porównanie wykonanych eksperymentów z przewidywaniami teoretycznymi. Sprężone powietrze dostarczone jest do tunelu aerodynamicznego po otwarciu zaworu. Stanowisko wyposażone jest w dwa manometry. Jeden mierzący ciśnienie powietrza sprężonego przez sprężarkę (wartość odniesienia), a drugi mierzący ciśnienie powietrza dostarczonego do sekcji roboczej tunelu aerodynamicznego (z możliwością podłączenia do Systemu Akwizycji Danych VDAS-F).

W zestawie dołączona jest również rama do montażu aparatury pomiarowej, w której skład wchodzą m.in. 32-kanałowy miernik ciśnienia oraz moduł odczytujący kąt ustawienia modeli w sekcji pomiarowej i przekazujący tę informację do Systemu VDAS.

Stanowisko AF300 posiada dokładnie te same funkcjonalności, co stanowisko AF302. Najważniejsze różnice występujące między tymi dwoma stanowiskami:

 • AF300 pozwala na pracę w cyklach kilkusekundowych, AF302 umożliwia pracę ciągłą
 • AF300 zapewnia lepsze parametry powietrza niż AF302, gdyż dzięki zastosowanej konstrukcji możliwym było zaimplementowanie filtrów i osuszaczy powietrza
 • AF300 wymaga dokupienia zespołu kompresora (lub przy posiadaniu własnego urządzenia tego typu, umożliwia obniżenie kosztów), a w zestawie do AF302 dołączany jest zespół pompy próżniowej

Wymiary i waga:

 • Tunel aerodynamiczny: 2000 mm x 3031 mm x 805 mm, 236 kg
 • Rama dla aparatury pomiarowej, bez aparatury: 1260 mm x 840 mm x 510 mm, 22 kg

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].

Gwarancja: 5 lat

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

 • Rozkład ciśnienia wzdłuż zbieżno-rozbieżnej dyszy (dyszy de Lavala) przy poddźwiękowym i naddźwiękowym przepływie powietrza
 • Porównanie teoretycznego i zmierzonego rozkładu ciśnienia
 • Porównanie zmierzonych i teoretycznych współczynników powierzchni dyszy przy naddźwiękowej prędkości przepływu powietrza (liczba Macha)
 • Ciśnienie wokół dwuwymiarowego modelu przy naddźwiękowym i poddźwiękowym przepływie powietrza, zależnie od kąta ustawienia modelu
 • Współczynniki siły nośnej dla modeli aerodynamicznych przy przepływie naddźwiękowym
 • Fale uderzeniowe i ich rozchodzenie się wokół dwuwymiarowych modeli przy przepływie naddźwiękowym (przy wykorzystaniu Urządzenia smugowego AF300A)

[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zespół kompresora do stanowiska AF300 – AF300B

Zespół kompresora wraz z filtrami i osuszaczami powietrza do stanowiska AF300. Zapewnia dopływ powietrza o ciśnieniu do 14 bar, co umożliwia uzyskanie naddźwiękowej prędkości przepływu powietrza w sekcji roboczej stanowiska AF300.

Urządzenie zasilane jest z sieci o napięciu 400 – 440 VAC.

Wymiary: 2120 mm x 4500 mm x 1000 mm

 

VDAS F 04

System Akwizycji Danych do montażu na ramie – VDAS-F (MKII)

Urządzenie pozwala na wyświetlanie w czasie rzeczywistym dokonywanych pomiarów, przeprowadzanie kalkulacji, wyrysowywanie wykresów, a także zapisywanie danych na dysk komputera. Przeznaczone do współpracy z wybranymi stanowiskami dydaktycznymi firmy TecQuipment.

Wymiary i waga:

 • VDAS-F do montażu na ramie: 190 mm x 130 mm x 445 mm, 4,5 kg

Dodatkowe informacje:

 • Współpracuje z komputerami z systemem Microsoft Windows 7 lub nowszym
 • Łączność z komputerem za pośrednictwem złącza USB

Karta katalogowa produktu

 AF302A 02

Urządzenie smugowe do stanowiska AF300 – AF300A

Monochromatyczne urządzenie smugowe do wykorzystania wraz z naddźwiękowym tunelem aerodynamicznym (AF300). Pozwala on zaobserwować gradienty gęstości jako zmiany intensywności oświetlenia. Co oznacza, że możliwym jest zobaczenie wzorów przepływu powietrza wokół modeli przy prędkościach naddźwiękowych. Pozwala również pokazać zjawisko fali uderzeniowej i jej rozchodzenie się. Wartości eksperymentalne mogą być porównane z przewidywaniami teoretycznymi. Zwierciadła i soczewki wykonano z bardzo dużą dokładnością, aby zminimalizować możliwość wystąpienia zakłóceń optycznych.

Urządzenie wyposażone jest również w aparaturę umożliwiającą cyfrowy zapis obrazów.

Wymiary i waga: 1400 mm x 800 mm x 1375 mm, 70 kg

Karta katalogowa produktu

 

Zapytaj o produkt