Stanowisko do badania turbiny wiatrowej

Kategoria: Aerodynamika
Producent: TecQuipment Ltd [produkty]
Nr kat.: AE1005V
Liczba odwiedzin: 150
Typ urządzenia Urządzenie dydaktyczne
Karta katalogowa produktu (ENG) Link »»»
Katalog produktów producenta Link »»»

 AE1005V 02

 

Odpowiednio wyprofilowany wlot tunelu aerodynamicznego oraz filtr o strukturze plastra miodu gwarantują stabilny przepływ powietrza w jego wnętrzu, mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów. Prędkość przepływu powietrza mierzona jest przez anemometr, który wsuwany do tunelu jest tylko na czas wykonywania pomiaru, aby nie zakłócać warunków podczas przeprowadzania eksperymentu. Ścianki z obu stron sekcji roboczej wykonano z przezroczystego, ale wytrzymałego tworzywa sztucznego, aby możliwe było obserwowanie turbiny podczas pracy zarówno od frontu stanowiska, jak i od tyłu. Frontowa ścianka, to także odsuwane drzwiczki z wbudowanym zamkiem wewnętrznym. Turbinę wyposażono w zewnętrzną regulację kąta nachylenia łopatek oraz cyfrowy odczyt parametrów pracy, co przekłada się na oszczędność czasu podczas konfiguracji urządzenia i wykonywania pomiarów.

U podstawy sekcji roboczej znajduje się mechanizm korbowy wraz z rączką do ustalania pozycji turbiny względem strugi powietrza. Wraz z urządzeniem dostarczany jest plik CAD, na podstawie którego można zaprojektować własny model łopatki, a następnie po wydrukowaniu go na drukarce 3D, zamontować do turbiny. Na wylocie tunelu aerodynamicznego zamontowano element tłumiący hałas. Część ta jest stosunkowo łatwo demontowalna, w celu zaoszczędzenia miejsca podczas przechowywania stanowiska.

Stanowisko wyposażono w systemy zabezpieczające, takie jak wewnętrzny zamek w drzwiczkach, uniemożliwiający ich otwarcie podczas pracy turbiny oraz układ odcinania zasilania od turbiny, na wypadek wystąpienia zbyt dużego prądu lub zbyt dużej prędkości.

Pulpit sterowania wyposażono w dwa wyświetlacze, które umożliwiają samodzielną pracę stanowiska oraz port do podłączenia komputera współpracującego z systemem akwizycji danych VDAS®. Przyciski i pokrętła znajdujące się na pulpicie odpowiadają za:

  • Otwieranie drzwiczek (zwolnienie zamka)
  • Włączanie urządzenia – przyciski ON/OFF
  • Regulację przepływu powietrza
  • Regulację prędkości obrotowej turbiny
  • Regulację kąta pochylenia łopatek turbiny

Stanowisko posiada wbudowany system akwizycji danych (VDAS® Onboard) firmy TecQuipment umożliwiający zbieranie danych pomiarowych i wysyłanie ich na komputer PC.

 

Stanowisko umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:

Kompleksowa demonstracja i badanie procesu przetwarzania energii przez turbiny wiatrowe, w tym:

  • Zależność prędkości obrotowej turbiny od prędkości przepływu powietrza (TSR)
  • Wpływ kąta pochylenia łopatek turbiny na jej wydajność
  • Wpływ pozycji kątowej turbiny względem przepływu powietrza na wydajność turbiny
  • Charakterystyka wydajności łopatek o różnym profilu
  • Teoria projektowania łopatek

Wymiary i waga: 1700 mm x 800 mm x 1530 mm, 210kg

Gwarancja:  5 lat

Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny.

 

W celu wykorzystania systemu akwizycji danych VDAS niezbędnym jest posiadanie komputera PC spełniającego wymagania oprogramowania (m. in. port USB).

Zapytaj o produkt