Alison 380 292

Alison

Platforma, dzięki której możemy skorzystać z kursów stworzonych przez takie firmy jak – Microsoft, Google czy też Macmillan. Dzięki nim możemy zdobywać wiedzę z różnych dziedzin, m.in. z finansów, psychologii i nauk technicznych. Niektóre z kursów są certyfikowane, co oznacza, że po ich ukończeniu otrzymamy odpowiedni dyplom.

»»» link do portalu

class central 380 292

Class Central

Jest to jedna z wielu platform oferujących dostęp do kursów przygotowanych przez najbardziej cenione uczelnie na świecie. Część z nich jest dostępna cały czas, natomiast niektóre kursy ograniczone są formułą on demand (na żądanie) lub rozpoczynają się w ściśle określonych terminach. Na stronie Class Central zdobędziemy wiedzę na temat DNA, marketingu, biznesu, ale także dowiemy się, jaki wpływ mają komiksowi super bohaterowie na współczesną kulturę.

»»» link do portalu

codeacademy 380 292

 

Codeacademy

Coraz częściej słyszy się o potrzebie wprowadzenia nauki programowania w szkołach. Nie ma się co dziwić, gdyby nie programiści, ich wiedza i włożona praca, większość dzisiejszego społeczeństwa nie potrafiłaby funkcjonować. Cały otaczający nas świat jest w pewnym sensie „zaprogramowany”. W roku 2011 dwóch młodych informatyków uruchomiło serwis Codeacademy. Dostępne są tam darmowe kursy programowania w najpopularniejszych językach: Python, PHP, JavaScript, HTML, jQuery, Ruby oraz CSS. Platforma, na chwilę obecną, może się pochwalić społecznością ponad 45 milionów członków.

»»» link do portalu

coursera 380 292

 

Coursera

Platforma, która działa na podobnej zasadzie co EdX. Została ona utworzona przez Uniwersytet Stanforda, do którego dołączyły inne uczelnie i organizacje. Można tam zdobyć wiedzę, która w normalnych warunkach dostępna jest tylko dla studentów tych uczelni. Dzięki platformie Coursera możliwym jest dotarcie do znacznie szerszego grona słuchaczy. Według obliczeń założycieli platformy, na podstawie uczestnictwa użytkowników w kursie „Machine Learning”, stwierdzono, że aby jeden wykładowca mógł zaprezentować ten materiał tak dużej ilości osób w ramach zajęć na uczelni, musiałby on poświęcić na ten cel 250 lat. Coursera jest platformą bezpłatną, natomiast w celu uzyskania zweryfikowanych certyfikatów koniecznym jest uiszczenie stosownej opłaty.

»»» link do portalu

crashcourse 380 292

 

CrashCourse

Kanał CrashCourse jest owocem współpracy całego zespołu ekspertów, którymi są nie tylko naukowcy, ale również specjaliści od produkcji filmowej. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Google i wykonanej przez twórców pracy, materiały na tym kanale wyróżniają się bardzo wysoką jakością. Większość filmów wideo traktuje o naukach humanistycznych, natomiast można też znaleźć ciekawe materiały z zakresu fizyki, chemii czy biologii. Treści zawarte na tym kanale są w języku angielskim.

»»» link do portalu

edx 380 292

 

edX

Platforma została uruchomiona przy współpracy MIT (Massachusetts Institute of Technology) z uniwersytetem Harvarda w maju 2012 roku. Celem projektu było utworzenie platformy internetowej, na której dostępne byłyby kursy on-line. Ich poziom miał być na tyle wysoki, aby mogły one stanowić uzupełnienie nauki na poziomie akademickim. Do tworzenia treści szybko zaczęły się przyłączać kolejne uczelnie i organizacje. Obecnie na EdX można znaleźć profesjonalnie przygotowane kursy z wielu dziedzin nauki, na różnych poziomach, a część z materiałów dostępna jest w różnych językach (natomiast wciąż większość z nich dostępna jest jedynie po angielsku).

»»» link do portalu

khanacademy 380 292

Khan Academy

Serwis, który w roku 2006 został stworzony przez Salmana Khana – absolwenta MIT (Massachusetts Institute of Technology). Jego ideą było stworzenie portalu, który umożliwiałby dostęp do edukacji każdemu, wszędzie i na każdym poziomie zaawansowania. Na chwilę obecną serwis ten zawiera tysiące wykładów z różnych dziedzin nauki, które jeszcze do niedawna dostępne były jedynie w języku angielskim. Od jakiegoś czasu, grupa entuzjastów pracuje nad profesjonalnymi tłumaczeniami materiałów na język polski, co skutkuje dostępem dosyć pokaźnej bazy materiałów również w naszym ojczystym języku. Jako ciekawostkę można dodać, że serwis Migam.pl wykazuje zainteresowanie przetłumaczeniem tych materiałów na język migowy. 

»»» link do portalu

learnenglish 380 292

 

LearnEnglish

Ogromna część treści zawartych w internecie (dotyczy to również materiałów dydaktycznych) jest dostępna jedynie w języku angielskim. Znajomość tego języka otwiera nowe horyzonty, więc warto byłoby się go nauczyć. Z pomocą przychodzi na przykład platforma LearnEnglish prowadzona przez British Council – brytyjską organizację odpowiedzialną za koordynowanie nauczania języka angielskiego na całym świecie. Dostępne są tam darmowe materiały do nauki tego języka on-line (niestety nie są one dostępne w języku polskim, natomiast wszystko jest tam bardzo czytelne i zrozumiałe), a także możliwym jest zapisanie się na odpłatne kursy, które realizowane są również w Polsce.

»»» link do portalu

minutephysics 380 292

MinutePhysics

Henry Reich postanowił sprostać pewnemu wyzwaniu. Chciał on wyjaśnić złożone zagadnienia fizyczne w prosty, interesujący i zrozumiały sposób w zaledwie kilka minut. To, że udało mu się osiągnąć ten cel, zdaje się potwierdzać popularność, jaką cieszy się jego kanał na YouTube. Bardzo specyficzna, rysunkowa forma w połączeniu z klarownym, przyjemnym w odbiorze komentarzem autora, zapewniły Henry’emu oglądalność milionów widzów z całego świata. Sukces, jaki odniósł z fizyczną serią spowodował, że po pewnym czasie Reich uruchomił drugi kanał, na którym zajmuje się zagadnieniami biologicznymi. Niestety wszystkie jego materiały dostępne są tylko w języku angielskim i/lub hiszpańskim.

»»» link do portalu

ocw mit 380 292

 

MIT Open Courseware

Uczelnia MIT (Massachusetts Institute of Technology) jest jedną z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych uczelni technicznych na świecie. Dzięki platformie MIT Open Courseware każdy z nas może korzystać z ogromu wiedzy, jaka jest udostępniana zupełnie za darmo. Dostępne są tam kursy, dzięki którym nauczymy się np. programowania, czy też dowiemy się, jak zarządzać finansami przedsiębiorstwa lub jak budować odpowiednią strategię cenową w firmie.

»»» link do portalu

nomad 380 292

Nomad

Jest to polska platforma, która została przygotowana przez Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych. Umożliwia ona dostęp do kursów z marketingu, technologii informacyjnych i finansów. Większość dostępnych kursów jest bezpłatna.

»»» link do portalu

polimaty 380 292

Polimaty

Polimaty jest to jeden z największych kanałów naukowych w Polsce. Każdy z niezwykle starannie przygotowanych materiałów, w kreatywny sposób przekazywanych przez Radosława Kotarskiego, znajduje setki tysięcy odbiorców. W chwili pisania tego zestawienia, kanał na YouTube miał 494 tysiące subskrybentów. Materiały poruszają tematy z praktycznie każdej dziedziny nauki, od historii po nauki ścisłe. Coraz częściej zdarza się, że nauczyciele polecają Polimaty swoim uczniom, jako dodatkową pomoc naukową.

»» link do portalu

saylor 380 292

Saylor

Saylor Academy oferuje wiele kursów z bardzo szerokiego zakresu dziedzin nauki. Twórcy współpracują z wieloma uczelniami i uniwersytetami. Większość materiałów jest na poziomie zbliżonym do studiów licencjackich.

»»» link do portalu

scifun 380 292

 

 

SciFun

Dla równowagi, teraz powiemy o kanale, na którym występują materiały tylko w języku polskim. Darek Hoffmann przedstawia zagadnienia z fizyki, geografii i chemii w sposób bardziej popularnonaukowy. Z jego materiałów możemy się dowiedzieć, czy coś takiego jak „parseki” – termin pojawiający się w filmie Star Wars – w ogóle istnieje i czym jest, a także znajdziemy tam odpowiedź na pytanie czy Ziemia jest płaska, czy też nie. Wiedza jest przekazywana przez autora w tak przystępny i ciekawy sposób, że na chwilę obecną jego kanał ma 786 tys. regularnych odbiorców.

»»» link do portalu

scratch 380 292

Scratch

Scratch to w pełni bezpłatny projekt powstały w wyniku współpracy grupy Lifelong Kindergarten z MIT Media Lab. Platforma kierowana jest do dzieci i umożliwia naukę podstaw programowania w bardzo kreatywny i ciekawy sposób. Obecnie Scratch jest wykorzystywany w ponad 150 krajach i możliwym jest obsługiwanie go w ponad 40 językach – w tym i w języku polskim.

»»» link do portalu

ted 380 292

TED

Platforma TED (Technology Entertainment and Design) daje dostęp do setek wykładów z zakresu biznesu, nauki, psychologii i nowych technologii. Materiały publikowane przez TED łączy jedna cecha, są one uznawane za „idee warte rozpowszechniania”. W konferencjach organizowanych przez TED w ostatnich latach brały udział takie osobistości ja Bill Gates, Stephen Hawking, czy też Bill Clinton. Natomiast jest to tylko kilka z pośród wielu wybitnych postaci, których możemy posłuchać dzięki tej platformie.

»»» link do portalu

uwaga naukowy belkot 380 292

Uwaga! Naukowy Bełkot

Kanał prowadzony przez młodego Polaka, który w swoich materiałach w bardzo ciekawy sposób wyraża zamiłowanie do chemii i innych nauk ścisłych, a w jego filmach nierzadko pojawiają się też informacje dotyczące historii opisywanych tematów. Dawid Myśliwiec, bo tak nazywa się autor, na swoim kanale zgromadził już ponad 260 tys. regularnych odbiorców.

»»» link do portalu