Mechanika płynów

Stanowiska dydaktyczne z zakresu mechaniki płynów znajdą swoje zastosowanie w pracowniach, w których odbywa się kształcenie z przedmiotów: mechanika płynów, hydrologia i gospodarka wodna, odnawialne źródła energii, geotechnika, fundamentownictwo prowadzonych na takich kierunkach jak: budownictwo, energetyka (odnawialne źródła energii), inżynieria środowiska, ochrona środowiska i geoinżynieria.

 

Stanowiska dydaktyczne z zakresu mechaniki płynów podzieliliśmy na dwie podkategorie ze względu na formę stosowania:

  • Samodzielne stanowiska natomiast poruszają zagadnienia, przy których modułowość mogłaby być trudna do uzyskania. W tej podkategorii znajdują się m.in. kanały przepływowe o dużych przekrojach (FC80 i FC300), stanowiska do badania zjawiska sedymentacji (H311), przemakalności (H312), hydrologii i symulacji opadów deszczu (H313V), ale też proste urządzenia poruszające istotne w mechanice płynów zagadnienia jak wyznaczanie środka parcia (H11), przeprowadzanie doświadczeń z zakresu hydrostatyki i właściwości cieczy (H215, H314, H410).

 

Na wszystkie stanowiska z mechaniki płynów udzielamy 5-letniej gwarancji !

 

  • Filtruj
Nr kat.: H4
Liczba odwiedzin: 2077

Moduł eksperymentalny służący do badania przepływu przez kryzy o różnych kształtach. Przybliża takie pojęcia jak: współczynnik wypływu, współczynnik przewężenia i liczba Reynoldsa.

Nr kat.: H5
Liczba odwiedzin: 1953

Moduł eksperymentalny służący do badania zwężki Venturiego i prawa Bernoulliego poprzez porównanie wartości wyznaczonych eksperymentalnie z wartościami teoretycznymi.

Nr kat.: H6
Liczba odwiedzin: 1651

Moduł do badania przepływu strumienia wody przez różnokształtne przelewy z możliwością określenia współczynnika wypływu.

Nr kat.: H7
Liczba odwiedzin: 2070

Moduł eksperymentalny umożliwiający zbadanie strat tarcia w pionowej rurze o niewielkiej średnicy, przy przepływie laminarnym i turbulentnym.

Poziom kształceniaSzkoła podstawowa
Nr kat.: H8
Liczba odwiedzin: 2364

Moduł umożliwiający zbadanie sił generowanych przez strumień cieczy uderzający w powierzchnię płaską lub zakrzywioną.

Nr kat.: H10
Liczba odwiedzin: 3005

Zestaw służący do badania przepływu cieczy, wykorzystując do tego przyrządy takie jak zwężka Venturiego, kryza pomiarowa czy rotametr. Przedstawia zastosowanie równania Bernoulliego.

Nr kat.: H13
Liczba odwiedzin: 2183

Zestaw służący do demonstracji i analizy wirów swobodnych i wymuszonych.

Nr kat.: H16
Liczba odwiedzin: 1526

Wolnostojący moduł umożliwiający zbadanie strat tarcia w rurociągu przez większą grupę studentów.

Nr kat.: H18
Liczba odwiedzin: 1613

Moduł eksperymentalny umożliwiający badanie pracy turbiny Francisa, a także wyznaczenie jej charakterystyki pracy.

Nr kat.: H19
Liczba odwiedzin: 1525

Moduł eksperymentalny umożliwiający badanie pracy turbiny Peltona i wyznaczanie jej charakterystyk pracy.

Nr kat.: H31
Liczba odwiedzin: 1401

Moduł eksperymentalny stanowiący w pełni funkcjonalny model pompy nurnikowej umożliwiający wyznaczenie jej charakterystyki pracy i poznanie zjawisko jakim jest uderzenie hydrauliczne.

Poziom kształceniaSzkoła średnia techniczna
Nr kat.: H33
Liczba odwiedzin: 1799

Moduł eksperymentalny umożliwiający kompleksowe zbadanie zjawiska wypływu strumienia cieczy przez zwężkę lub dyszę zamontowaną pionowo oraz trajektorii strumienia wypływającego przez zwężkę lub dyszę zamontowaną poziomo.

Nr kat.: H34
Liczba odwiedzin: 1391

Moduł eksperymentalny przedstawiający prosty model rurociągu, w którego skład wchodzą m.in.: kolanko 90-stopni, łuki o różnych promieniach, dyfuzor, konfuzor

Nr kat.: H40
Liczba odwiedzin: 2056

Moduł eksperymentalny pokazujący dokładność, zastosowanie oraz straty występujące w powszechnie spotykanych typach przepływomierzy, jak rurka Pitota czy kryza pomiarowa.

Nr kat.: H405
Liczba odwiedzin: 1916

Moduł dydaktyczny umożliwiający zbadanie zjawisk nagłego wzrostu ciśnienia i uderzenia hydraulicznego spowodowanych nagłymi zmianami natężenia przepływu w rurach.

Nr kat.: FC15
Liczba odwiedzin: 1076

Moduł eksperymentalny do wizualizacji przepływu wokół jazów i innych obiektów w kanale otwartym. Zawiera zestaw różnych modeli do wizualizacji zjawisk i praw mechaniki płynów.

Nr kat.: FC50-2.5
Liczba odwiedzin: 1245

Moduł eksperymentalny umożliwiający zbadanie zjawisk związanych z opływem wody wokół różnych obiektów takich jak jazy, zapory, śluzy z dołączonym zestawem modeli.

Nr kat.: H408
Liczba odwiedzin: 2066

Wolnostojący moduł eksperymentalny umożliwiający zbadanie strat ciśnienia występujących w różnych komponentach rurociągu.

Nr kat.: MFP101
Liczba odwiedzin: 2411

Moduł umożliwiający przeprowadzenie eksperymentów na pompach odśrodkowych, takich jak turbina Peltona, turbina śmigłowa czy turbina Francisa.

Nr kat.: MFP102
Liczba odwiedzin: 1081

Moduł eksperymentalny umożliwiający przeprowadzenie badań pompy osiowej celem przedstawienia jej zasady pracy i wydajności.

Nr kat.: MFP103
Liczba odwiedzin: 1145

Moduł eksperymentalny umożliwiający badanie pomp wyporowych takich jak: Pompa Tłokowa, Pompa Zębata, Pompa Łopatkowa i Pompa Tłoczkowa.

Nr kat.: MFP104
Liczba odwiedzin: 1088

Moduł, który pokazuje, jak pracuje sprężarka tłokowa. Umożliwia zobrazowanie zachodzących procesów termodynamicznych, jak i obliczenie sprawności i osiągów sprężarki.

Nr kat.: MFP105
Liczba odwiedzin: 1043

Moduł pokazujący, jak działa sprężarka odśrodkowa. Umożliwia wyznaczenie charakterystyk oraz porównanie wydajności rzeczywistej z idealnym procesem adiabatycznym.

Nr kat.: MFP106
Liczba odwiedzin: 1071

Moduł doświadczalny umożliwiający zbadanie pracy i wydajności wentylatora odśrodkowego oraz wyprowadzenie charakterystyk.

Nr kat.: MFP107
Liczba odwiedzin: 1714

Moduł eksperymentalny umożliwiający zbadanie pracy i wyprowadzenie charakterystyk dla wentylatora osiowego oraz sprawdzenie jaki jest rozkład prędkości w kanale wentylacyjnym.